featured

Havaalanında 2 uçağın çarpışması son anda engellendi

Prag’da izinsiz piste giren ATR-72, son yaklaşmadaki B737’nin pass geçmesine neden oldu

Irlanda ASL Havayollarına ait EI-GUL tescil isimli ATR-72-212A kargo uçağı ABR-1RG sefer sayısı ile Prag’dan Paris’e uçmak için Pist-24’e taxi yapıyordu. Uçakta sadece 2 kokpit ekibi vardı. Uçak pist başına yaklaşırken kule uçağa Pist-24’e girmeden önce durması talimatını verdi. Ancak, uçak bekleme çizgisi geçerek piste girdi.

Bu sırada Belçika ASL Havayollarına ait OO-TNQ tescil isimli B737-400 kargo uçağı Brno’dan Prag Pist-24’e son yaklaşmada, pist başından 1,25 mil uzaklıkta ve 450 feet yükseklikte idi. Kule ATR’nin pist öncesi durma çizgisini geçtiğini tespit etti ve B737’ye “Pass geç” talimatı verdi. Boeing kulenin talimatına uyarak inişten vaz geçti, 4.000 feete yükseldi. Tekrar inişe gelmek için pozisyon alırken bundan 6 dakika sonra ATR kalkış yaptı. B737 Go-Around yaptıktan 15 dakika sonra Pist-24’e normal bir iniş yaptı.

Prag ATC, ATR’in kulenin “hold short of runway 24” talimatına uymayıp Pist-24’e girdiğini ve bu nedenle son yaklaşmada olan B737 uçağına pass geçme talimatı verilmek zorunda kalındığını, Çek Cumhuriyeti Uçak Kazaları Araştırma Kurulu olan UZPLN ile hazırlanan dosyanın ATR’nin şirketi olan Irlanda ASL Havayollarına rapor olarak verileceğini bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir