O hava yolunun uçuşları durdurulabilir!

O hava yolunun uçuşları durdurulabilir!

O hava yolunun uçuşları durdurulabilir!
Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya) Başkanı Aleksandr Neradko tarafından Rosturizm Başkanı Oleg Safanov’a gönderilen bilgilendirme yazısına göre, Tez Tour’un ortaklarından Alexander Burtin’e ait olan ve Tez Tour ile Intourist’in yoğun olarak kullandığı charter hava yolu şirketi IFly, 1 Ekim’den itibaren faaliyetlerini durdurabilir.

UÇAK SAYISI YETERLİ DEĞİL, FİNANSAL DURUMU KÖTÜ

Rosaviatsiya’nın açıklamasına göre, bu durum IFly’ın  sivil havacılık kriterlerini yerine getirememesinden kaynaklanıyor.
Kriterlere göre charter uçuş düzenleyen hava yolu şirketlerinin en az 3 uçağa sahip olması gerekirken, IFly yalnızca 2 uçağa sahip olduğundan şirketin havacılık sertifikasına 15 Temmuz’a kadar kısıtlama getirildi, ardından bu süre 1 Ağustos’a kadar uzatıldı.
IFly bu süre içerisinde filosuna bir uçak daha katsa da, Rosaviatsiya şirket üzerindeki kısıtlamayı kaldırmadı, ancak sertifika geçerlilik süresini 1 Ekim tarihine kadar uzattı.
 
Rosaviatsiya’nın verilerine göre, IFly, 2016 yılının ilk yarısında 135 bin yolcu taşıdı. Bu rakam 2015 yılının aynı döneminde taşınan yolcu sayısının yüzde 43.2 altında. Neradko’nun mektubunda, hava yolu şirketinin üzerindeki kısıtlamanın bir sebebinin de şirketin stabil olmayan ödemeleri olduğu, Rosaviatsiya’ya bu konuda bir iyileşme olduğuna dair yazılı bir belge de sunulmadığı belirtiliyor. Neradko’ya göre, IFly sorumluklarını bu tarihten önce yerine getirmezse, hava yolu şirketinin sertifikası iptal edilebilir.

TEZ TOUR VE INTOURIST’E UYARI!
Rosaviatsiya’ya göre, bu durum Intourist ve Tez Tour açısından da büyük problemlere yol açabilir. Neradko’nun mektubunda, tur operatörlerinin 1 Ekim’den sonrası için IFly uçakları ile tatil satması durumunda, kural ihlali yapılmış olduğundan  müşterilerin gerçekleştirilemeyen tatiller için para iadesi alamayacağı, bu seyahatlerin sigorta kapsamında da yer alamayacağı belirtiliyor. Neradko, Rosturizm Başkanı’ndan tur operatörlerinin bu konuda hızlıca uyarılmasını istiyor.

IFly CEO’su Yevgeny Filatov, konuya dair yaptığı açıklamada, problemi aşmak için filolarına bir uçak daha eklediklerini ve mart-nisan 2017 aylarında da uçak sayılarını en az 6’ya ulaştıracaklarını ifade etti. Filatov, hava yolunun mali durumu konusundaki iyileştirmelerin planlı olarak yürütüldüğünü de söyledi.

1 EKİM SONRASI İÇİN SATIŞ YASAK

1 Ekim sonrası için satış yapılıp yapılmadığına dair soruları da yanıtlayan Filatov, ”Mevcut kısıtlamalar 1 Ekim sonrası için satış yapmamıza izin vermiyor. Elimizde partnerlerimizin de bu tarih sonrası için satış yaptığına dair bir veri yok. En önemli partnerlerimiz olan Tez Tour ve Intourist ile kısıtlamaların kaldırılması konusu ve sonrasında yapılacak iş birlikleri hakkında görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

KISITLAMALAR KALKARSA BİRLİKTE ÇALIŞIRIZ

Intourist Başkan Yardımcısı Sergey Tolchin konuya dair yaptığı açıklamada, tur operatörünün şu anda 1 Ekim’den sonrası için IFly ile çalışmayı planlamadığı, kısıtlamaların kaldırılması durumunda genel olarak Rusya2nın Karadeniz kıyılarında birlikte çalıştıkları hava yolu şirketiyle başka parkurlarda çalışabileceklerini ifade etti. Tolchin, ”IFly ile şartlar ve fiyatlar hakkında görüşüyoruz, fakat kısıtlamalar olduğu sürece ödeme avansı vermiyoruz” şeklinde konuştu.
Tez Tour ve Rosturizm yetkilileri ise konuya dair soruları yanıtsız bıraktı.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments