HAVA-SEN'den Çağrı: Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Çalışan Haklarını Savun!

HAVA-SEN’den Çağrı: Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Çalışan Haklarını Savun!

Sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren THY A.O. ile devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri gizlilik içinde devam ederken, HAVA-SEN sendikası görüşmelerin şeffaf olmadığı ve işverenin belirlediği tek sayfalık sözleşmenin çalışanları hak ettiği şekilde temsil etmediği konusunda bir çağrıda bulundu.

HAVA-SEN, görüşmelerin sadece maaş zamlarına odaklandığı ve işverenin belirlediği tek sayfalık sözleşmenin çalışanların genel haklarını yeterince yansıtmadığı iddiasında bulunarak, şu talepleri savunuyor:

  1. Banka promosyonları, uzun yıllardır tahsil edilmesine rağmen henüz çalışanlara ödenmemiş durumda. HAVA-SEN, geriye dönük olarak bu promosyonların hak sahiplerine ödenmesini talep ediyor ve gelecekte her yıl ödenmesinin güvence altına alınmasını istiyor.
  2. Prim ödemeleri, son 10 yıldır ödendiği için artık bir işyeri şartı haline gelmiş durumda. HAVA-SEN, bu prim ödemelerinin toplu sözleşmeye bir hak olarak eklenmesini talep ediyor.
  3. Maaşların izleyen ayın birinci günü ödenmesi uygulamasına geçilmesi isteniyor.
  4. Maaş zamları konusunda, geçmiş 6 ayın TÜFE oranının 2.5 katı talep edilirken, bu oranın daha makul bir seviyeye çekilmesi talep ediliyor.
  5. Uçuş emniyetinin öncelikli olması ve çalışanların sınırlarının zorlanmaması adına uygun bir çalışma düzeni talep ediliyor.
  6. EYT statüsündeki işçilere emeklilik hakları verilmesi ve tekrar işe dönmelerine olanak tanınması talep ediliyor.
  7. Pilotaj eğitim borçları, sektör gerçekleriyle uyumlu hale getirilerek ödenebilir taksitler halinde tahsil edilmesi talep ediliyor.

HAVA-SEN, çalışanları adına çözüm üretecek ve Türk Sivil Havacılığındaki sorunlara karşı aktif bir tutum sergilemeye devam edeceğini açıkladı.

Hava Sen Açıklamasında:

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları,

THY A.O. ile mevcut yetkili sendika arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri daha öncesinde de yapıldığı şekliyle büyük bir gizlilik içerisinde, kapalı kapılar arkasında, çalışanlardan saklanarak, işverenle ortak davranışlar sergilenerek devam etmektedir. Mevcut Hava İş yönetiminin göreve getirildiği 2013 Kasım ayından itibaren kaybedilen haklar neticesinde, çalışanların neredeyse hiçbir kazanımının kalmadığı sözleşme sadece maaş zamlarının ne olacağına dair bir görüşmeye dönüşen, işverenin dikte ettirdiği tek sayfalık kağıt parçası haline gelmiştir.

Asıl itibarıyla uçucuların dinlenme süreleri de dahil olmak üzere hiçbir konuda çözüm üretme yeteneği ve dirayeti kalmamış olan mevcut sendika yetkilileri, kişisel kazançlarının teminatı olan işverenin kararını bekleyen ve önlerine konulan sözleşmeyi imzalamaktan başka çıkar yolu olmayan, teslim olmuş, binlerce çalışanın zorla üye yapıldığı bir sendikanın, her an işveren tarafından değiştirilme riski olan kişiler olduklarını bu süreçte çalışana bir kez daha göstermiştir.

Toplantı tutanakları açıklanamayan, görüşülen konuların neler olduğunun şeffaflıkla görülemediği, hangi konularda hangi taleplerin yapıldığının bilinmediği, işverenin tekliflerinin görülemediği, çalışanın dahil olmaması için her türlü önlemin alındığı bu sürecin takdiri bir kez daha çalışanlar tarafından değerlendirilecektir.

Uçucu bir personelin çalışma hayatı süresince çoluk çocuğuna harcayacağı gelirinden neredeyse bir gayrimenkul alacak kadar aidat ödeyerek haklarını savunmaları için yetki verdiği mevcut yetkili sendikayı, bir kez daha en azından üye aidatlarından aldıkları maaşları bu kez hak etmeye ve havacılıkta birikmiş sorunları cesaret göstererek çözmeye davet ediyoruz.

Toplu iş görüşmesi sürecini her zamanki ciddiyetle, çözüm önerilerimizle takip etmeye devam edeceğiz. İşverenin insafına bırakılan çalışanların sesi olmaya ve Türk Sivil Havacılığının biriken ve gelecekte kriz yaratacak sorunlarının tek çözüm adresinin HAVA-SEN olmaya devam edeceğini üyelerimiz başta olmak üzere sivil havacılık çalışanlarına bir kez daha duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Uçuş personelinin pazar mesaisi alacaklarının işverence iç edilmesine karşın görüşmelerin ön şartı yapmayan yetkili sendikanın;

1- 20 yıldır bankalardan tahsil edildiği halde çalışanlara ödenmeyen banka promosyonlarının geriye dönük olarak hak sahiplerine ödenmesi ve bundan sonra her yıl ödenmesinin güvence altına alınması,
2- Yaklaşık son 10 yıldır ödendiği için artık işyeri şartı haline gelen prim ödemelerini toplu sözleşmeye bir hak olarak yazdırılması,
3- Her ayın son günü hakedilen maaşların, izleyen ayın 8. günü ödenmesi yoluyla işverene işçinin parasından faiz ve çıkar sağlanmasının önüne geçilerek maaşların izleyen ayın birinci günü ödenmesi uygulamasına geçilmesi,
4- Geçmiş 6 ayın TÜFE oranının 2.5 katını ilk 6 ay için talep eden ancak henüz ücret maddelerine geçilmeden % 94’lük talebini % 75’e çekerek üyesini ve çalışanı değil işverenin çıkarlarını koruduğunu gösteren yetkili sendikanın ciddi, tutarlı, ekonomik gerçeklere ve hissedilen enflasyona uygun bir oran için samimi gayret göstermesi,
5- “Çok para verdiğinde çalışanın limitlerini ve sağlığını zorlama hakkını” kendinde gören acımasız bir anlayışa karşı, uçuş emniyetini önceleyen bir çalışma düzeninin sağlanması,
6- EYT statüsünde olan işçilerin emeklilik haklarının verilerek tekrar işe devam etmeleri olanağının verilmesi,
7- 140.000 euro ve üzeri gibi sektör gerçekleri ile bağdaşmayan pilotaj eğitim borçlarının kabul edilebilir düzeye çekilerek Türk Lirasına çevrilmesi ve ödenebilir taksitler halinde tahsil edilmesi,
başta olmak üzere birçok konuda her çalışanı ikna ve tatmin edecek şekilde, işçiden yana tavır almasını ve Toplu İş Sözleşmesinin en kısa sürede imzalanmasını bekliyor, sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha taraflara hatırlatmayı görev biliyoruz.

HAVA-SEN olman gereken yer, senin sendikan ve ülkemiz havacılığının geleceğidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Havacılık çalışanı senin yerin HAVASEN.Ne zaman bu gidişata dur diyeceğiz.