Hava Sen : THY’de Zammın Perde Arkası - Airline Haber

Hava Sen : THY’de Zammın Perde Arkası

 

Hava Yolu Çalışanları Sendikası (Hava Sen) THY çalışanlarına seslenerek maaş zamlarına yapılan düzenlemenin 2020 ocak ayı maaşlarına dönüş düzenlemesi olduğunu bildirdi.

İşte Hava Sen tarafından yapılan o bildiri;

Değerli THY Çalışanları,

2020 Ocak ayında tüm dünyada etkisini gösteren salgın süresince havacılık salgından zarar gören sektörlerin başında gelmektedir. Salgın başında duran hava trafiği, artan kargo uçuşları ve yapılan tahliyeler sonucunda artmış olup THY çalışanları aylarca zorunlu ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği kapsamında çalıştırılıp, birikimlerini kullanarak ve borçlanarak geçimini sağlamıştır. Israrlı talebimiz sonunda kısa çalışma ödeneği sürecinin sonlandırılması amacıyla, işveren ve sendikası imzaladıkları protokolle itirazlarımıza rağmen kalıcı olarak  maaşlarda büyük oranlarda indirime gitmiş, işverenin bu süreçte uyguladığı kesintili maaş rejiminden elde ettiği gelir şirketin karı olarak bilançolarında açıklanmıştır.

1–  2020 Ocak maaşları esas alındığında açıklanan zam oranının gerçeği yansıtmadığı ve eksiltilen ücretlerin tamamlandığı açıktır. Yeni açıklanan artışa göre son altı aylık enflasyon farkı Ekim ayında yapılan artış sonucunda halihazırda elinize geçen eksik maaşınıza oranlanarak eklenecektir. “Yüzde 60 zam yapıldı” açıklaması pandemide kalıcı olarak düşürülen maaş düzenleme protokolüne göre azaltılmış maaşların kısmen iadesi anlamına gelmektedir. Salgın döneminde eksik ödenen maaşlardan alacaklarınız ise söz konusu edilmeden şirketin kar hanesine yazılmıştır.

2- THY işvereni bu düzenlemeyle 2020 Ocak ayından itibaren yabancı para üzerinden elde ettiği gelirlerini kur farkını kullanarak TL olarak artırmış olmasına rağmen, maaş ödemelerini TL yapması dolayısıyla genel bilançosu üzerinden personel giderlerinin oranını azaltmış ve sendikası vasıtasıyla çalışan üzerinden kar sağlamıştır.

3- Yapılan son düzenlemeyle özellikle ikinci pilot statüsünde çalışan personel ciddi anlamda gelir kaybına uğramış, aslında gerçek gelirleri bilinçli olarak azaltılmıştır. İş barışının ve genç istihdamının korunması amacıyla acilen düzenleme yapılması ihtiyacı vardır.

2020 Ocak maaşlarına her 6 ayda sadece resmi enflasyon oranları eklense bile bu orandan daha fazla maaş artışı yapılması gerektiği açıktır.

4- THY ile yetkili sendika Hava İş arasında başlayan 27. Dönem Toplu İş sözleşmesinin ücrete ilişkin maddelerinde uzlaşma sağlandığı yönündeki açıklama, THY çalışanlarının tüm talep ve ihtiyacını parasal çerçeveye indirgeyen, Toplu Sözleşmenin 90’dan fazla maddesini önemsizleştiren bir anlayışa yetkili sendikanın da onay vermesi  anlamına gelmektedir. Ücret artışlarının Toplu Sözleşmenin tüm maddelerinde uzlaşma sağlanması ile yürürlüğe gireceğinin açıklanması ile, THY işçilerinde, çalışma koşulları, özlük hakları gibi konuların, yeteri kadar tartışılmaksızın bir an önce sözleşmenin imzalanması beklenti ve talebi yaratılmış olmaktadır. Bu nedenlerle, sözleşmenin diğer maddelerinin oldu bittiye getirilmeden etraflıca müzakere edilmesi ve fakat bu süreçte çalışanların mağdur olmaması için de tüm çalışanlara zamlı maaşlarına mahsuben avans verilmesinde fayda bulunmaktadır.

5– Açıklanan ücret artışları mutabakatında belirleyici unsurlardan birinin de 1 Temmuz – 31 Aralık 2021 arasında gerçekleşecek TÜFE oranı olduğu ve bu rakamın da 3 Ocak 2021 tarihinde açıklanacağı bilinmektedir. Dolayısı ile, varılan ücret mutabakatına ilişkin sendikamız değerlendirmesinin söz konusu TÜFE oranının netleşmesinden sonra yapılmasının daha doğru olacağı düşünülmektedir.

6- Ancak HAVA-SEN olarak yıllardır ısrarla itiraz ettiğimiz ve gündemde tuttuğumuz, son 8 yılda çalışanların büyük maddi mağduriyetlerine yol açan Toplu İş Sözleşmesinin 3 yılda bir yapılması uygulamasından vazgeçilerek yeni dönem sözleşmesinin 2 yıllık olarak yapılacağının açıklanması “ciddi bir hatadan dönülmesi” anlamında olumlu bir adımdır. Şimdi Hava-İş’in, 8 yılda 4 sözleşme yerine 3 sözleşme imzalayarak THY çalışanlarına yaşattığı mağduriyetin hesabını vermesi gerekmektedir. Aynı çerçevede Mart-Ağustos 2020 döneminde tam 5 ay süre ile işverenin insafına ve açlık sınırındaki ücrete mahkûm ettiği üyelerin maddi kayıplarının nasıl giderileceğini açıklamak zorundadır.

7– Ücret artışları mutabakatının açıklanmasından sonra THY işvereni tarafından, dayanışma aidatı ödeyen çalışanlara bir yazı gönderilerek 27. Dönem Toplu iş Sözleşmesinden yararlanmak için 31.12.2021 tarihine kadar başvurmaları gerektiği hususu hatırlatılmıştır. Bilindiği gibi, “dayanışma aidatı ödeyenlerin Toplu İş Sözleşmesinden ancak sözleşmenin imza tarihinden itibaren yararlanacağına” ilişkin 6356 sayılı kanunun 39. maddesinin 4. cümlesi HAVA-SEN’in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesince Mart 2021 tarihinde iptal edilmiştir. Buna göre, dayanışma aidatı ödeyen çalışanların 31.12.2021 tarihine kadar dilekçe vermeleri halinde 01.01.2021 tarihinden itibaren TİS hükümlerinden yararlanmasında herhangi bir tereddüt kalmamıştır.

Bu çerçevede; süreci izlemeye devam edeceğimizi, üzerinde görüşmelerine başlanacak maddeler hakkında da önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğimizi sektör çalışanlarımızın bilgisine sunarız.

HAVA-SEN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (7)
 • Hatci
  26 1

  Üvey evlat değilim ama içime öyle bir acı oturduki anlatamam.eeyy ilker ayci teknik personeli çalıştı pandemide hemde hiç durmadan teknik personelinin maasi teknik kar ettiği halde kesildi biz kimiz sizin için.eger bize böyle ayrımcılık yapacaksanız satın bu şirketi kurtulalım sizi sırtımızda taşımaktan aksi halde verin hakkımızı biz hakettik hemde en çok biz hakettik en çok bize vereceksin kayirilacaksa bizi kayracaksin adil olmanın gereğidir bu

 • Diren Teknik
  4 0

  Evirip çevirip yine enflasyon zammı verdiler. Tüm medya organlarında kesintilerden bahsedilmeden THYde %60 zam haberleri yapıldı. İlker her kamera gördügünde bu zammı allayıp pullayacak. Geçmiş olsun AO çalişanları elinizdeki gücün farkına varamadınız, bu gece hava işte pilot kalmaması gerekiyor ama yemez.

 • Önce
  2 1

  Önce birbirinizin arkasından kötülemeyi dedikodu yapmayı kulis yapıp şefe müdüre yalakalık yapmayı bırakın…. %10 bile Verde şirket sizin kuzu gibi çalışacağınızı biliyor demekki f***** denen adam … lakin gerçekten düZgün teknisyenler de var onları dahil etmiyorum zaten onların sayısı az oldugu için bunlar başınıza geldi… işleri önce prosedüre uydurmaya değil prosedüre uygun yapın sonra görelim kayırmayı…

 • Kızdırmayın
  0 1

  KÜÇÜK ENİŞTEYİ

 • TK
  4 0

  https://eksisozluk.com/thy-teknikte-sonuclandirilamayan-sozlesme-krizi–7123673

 • İç bilgi
  0 0

  ballandıra ballandıra anlattığı %60 önceki verdiği %10-%20 yi de içerisinde kapsıyormuş. Yani temmuzda aldığın ücretin üzerine ekleme yapmalısın A.O. Çalışanları. Sözleşme gereği çıkamayan FO lar bir yana bu maaşlara iş yapacak kaptan pilotlatın kalıbına edeyim. Tekniğin direnişini iyi buluyorum ki istediklerini alamazlarsa yalaka tayfa dışında bir kişi kalmaz sendikalarında. Yakında katışacak ortalık ve Ağa babaları İlkeri, Mikaili ve diğer şahsiyetsizi yanına çağıracak hazır olsunlat

 • Zam degil zamcik
  0 0

  Verilen zam bile degil baktiginizda hesabini bilen bunu anlar. Onu gectim havais onceki tis i aynen yayinlamis uzerinde 1 tane degisklik yapmamis sadece ucretlerde duzenleme var. Konu sadece ucretler degildir. Calisma sartlarinin acilen iyilestirilmesi ve ucus limitlerinin yeniden duzenlenmesi gerekmektedir aksi takdir de bu sekilde 1 kisi kalmaz o sahte sendikanizda.Sıradaki haber:

FAA, Olası 5G Kısıtlamaları İçin ‘Örnek NOTAM’ları’ hazırladı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.