HAVA-SEN NEDENLİ İŞTEN ATILAN KABİN MEMURUNDAN SERZENİŞ

HAVA-SEN NEDENLİ İŞTEN ATILAN KABİN MEMURUNDAN SERZENİŞ

KAFAMDA DELİ SORULAR

“Hiçbir fondöten kapatamaz işçi düşmanlığınızı” cümlesi ile başlayan Facebook paylaşımını gördüğüm andan itibaren ilgimi çeken direnişin 23. Gününde HAVA-SEN olarak resmi ziyarette bulunduk.
Beni tanıyanlar bilir ara sıra yazdığım uzun ve çoğunlukla duygusal yazılarımı. O ziyarette  duyduklarım yaşadıklarım ve gördüklerim o kadar etkiledi ki beni sendikal çalışmalarım yüzünden uzun süredir yapamadığım yazma isteğim tetiklendi.

Bu yazımı HAVA-SEN Yönetim Kurulu üyesi olarak değil , sadece sendika üyesi olmanın ANAYASAL hakları olduğuna inanan ve bu yüzden ekmeğinden olan o 120 kadın gibi sendika seçme özgürlüğümün de ANAYASAL hakkım olarak gördüğüm için işinden atılan bir meslektaşınız olarak yazmaktayım.

Gelelim kafamdaki deli sorulara;

Ben 22 senelik uçucu kimliğimden 21 Şubatta üye olduğum yeni sendikama tamamen kuruluş amacına, doğruluğuna, açık ,şeffaf ,dürüst olacağına inandığım ve bu uğurda korkmadan öncü olduğum için işyeri temsilcisi olarak atandıktan kısa süre sonra, 30 Martta verimsizlik nedeniyle savunma talebinde bulunularak 11 Nisanda iş aktine son verilmiş, 6 Mayıs tarihli Olağan Genel Kurulda Yönetim Kuruluna seçilmiş en taze sendikacı olarak soruyorum ki…

1)      Flormar %49 hissesi ile Sami Şenbay Başkanlığında görünse de oğlu Cem Şembay şirketi bu kadar geliştirmiş 1994 krizinden başarı ile çıkabilmişken ne oldu da Petrol-iş yetkiyi alınca Anayasaya karşı hangi kanundan kendini üstün görerek böyle bir işçi kıyımına girdi? Fabrikanın dışına gerdiği brandalar kapıya yığdığı otobüsler yetmedi de bahçeye işçiler birbirini görmesin diye sanki mezbahada kesimlik koyun ayırırmış gibi çalışan emekçilerin, dışarıdaki koca yürekli destekçileri ile aralarına koyduğu setler ve güvenlikle engellemeyi kendinde hak görmektedir?
Bu bizim TAV ofisimizin kanunsuzca kapatılması kadar fütursuzca yapılan bir eylemdir ve neye güvenerek hangi güçle gerçekleşmektedir??
2)      %51 hisse sahibi Yves  Rocher imzalamış  olduğu,  Fransa’nın kanunen uyguladığı, Birleşmiş Milletlerin 10 maddelik küresel ilkelerinden 3.maddeki  “İŞVEREN ÇALIŞANLARIN SENDİKALAŞMA VE TOPLU MÜZAKERE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DESTEKLEMELİDİR “  sözüne tamamen ters davranan iş ortağı Flormar yüzünden dünya çapında bir boykot ihtimalini farkında değil midir? Yoksa çoktan kolları sıvamış ve arabuluculuk için adımını atmış mıdır?
Bu zihniyetteki benzer davranış %49 ortaklık ile aynı konumdaki yönetimin %51 i elinde tutan ortak hissedarların şirket zararına olan yaşanılan sürece bir tepkisine de neden olacak mıdır?
3)      157 üyeye ulaştıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunan Petrol-İş 30/03/2018 tarihinde TİS  yetkisi verilince işveren hangi haklı gerekçeyle itiraz etmiştir? Ve sendikal hareketi bitirmek amacıyla 12 kişiyi atmakla başladığı emek kıyımına gittikçe hadsizleşerek aynı günde sırf destek verdiler diye 60 kişiyi hem de en vasıflıları seçerek 120 kişiyi atabilmiştir? Toplam çalışanın 379 olduğu yerde yapılan bu kıyım içeride halihazırda sendikalı 94 çalışana bahçede dolaşma özgürlüklerinin kısıtlanması hariç daha ne gibi mobbing uygulanmaktadır? Sadece eski mesai arkadaşlarını alkışladılar diye kaç kadın  aynı gün işten atılmıştır? Kaybolan işgücü üretime sekte vurduğuna göre uçakların yoğun sezonda yerde kalmaları halinde olabilecekler gibi asıl zarar gören kim olacaktır?

4)      Bu yürekli hareket 24 gündür sürerken Türk-İş e bağlı Petrol-İş in bu onurlu direnişine birçok sendika, sivil toplum örgütleri, sosyal dayanışma kurumları desteğe giderken sosyal medya kampanyaları çığ gibi büyürken aynı konfederasyona uzun senelerdir bağlı HAVA İŞ  kendi sorumluluğunda aynı baskı ve aynı kıyımı yaptırdığı için mi gidememiştir? Tepki almaktan mı çekinmektedir?

5)      Önümüzde örnek olarak asgari ücretlerle çalışan ve bu maaşa evlerini geçindirmek adına gerçekten mecbur olan 379   çalışandan 120 sinin atılması uğruna sendikasına sahip çıkan, 379 da 214 koca yüreğin aradaki barikatlara inat alkışlarla, sloganlarla haberleştiği ufacık işletme varken, binlerce çalışan içinde çoğunluğu oluşturan benim kabin ekibi arkadaşlarım neden hala gerçeklerin farkında olmadığını anlamakta zorlanıyorum.

6)      Yetki için bakanlığa başvurulduğunda bakanlık tekrar sayım yapıp TİS yetkisini tekrar değiştirebildiğine,  6356 sayılı sendikalar ve toplu iş kanununun 43. Maddesi uyarınca yetkiyi verebildiğine göre biz HAVA-SEN olarak bize katılacak cesur yüreklerin sene sonuna kadar artmasıyla Aralık ayında yetkilendirmeyi alırsak oturacağımız 26.TİS  görüşmelerinde kaybedilen haklarımızı tıpkı varlığımız dolayısı ile yapılan iyileştirmeler gibi geri almamız  çok zorlu belki de uzun ama gururlu bir süreç olarak tarihe yazılacak mıdır?
7)      Hiçbir şey için geç değil, yeter ki Flormar emekçisi kadınlar gibi inancınıza sahip çıkın.  Biz istersek başarırız…
Gulnihal Tuncel

Geri

38
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
edepsizeİnanamıyorumrebrehbir bilenkendini akıllı zannedene Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bilal Yıldız
Ziyaretçi
Bilal Yıldız

Gülnihal Hanım, THY deki kabin memurlarını Havasen çatısı altında toplamaya çağırmanız elbette yasal bir hak. Üstelik işverenin kucağında işgören Havaiş in meslektaşlarınızın haklarını korumadığı da alenen ortada. Ama bu çağrıyı keşke daha net ve dolaysız yapsaydınız. Tabii siz daha iyi bilirsiniz ama sendikacılık uhuletle ve suhuletle olmaz. Üstelik karşınızda, kanunu ihlal ederek, sendikalar arasında tercih yapan ve mevcut sendikanın TİS yetkisini kaybetmemesi için sizin sendikanıza ve yöneticilerine açıkca cephe alan, hatta işten atan başıbozuk bir THY yönetimi varken.

3

9
Limitless
Ziyaretçi
Limitless

Gidip yardım ettiniz mi Bilal Yıldız. Hangi bilgi ve tecrübenizle bu eleştiriyi yapıyorsunuz.

9

2
Bilal Yıldız
Ziyaretçi
Bilal Yıldız

Nick’in gibi sınırsız sallamışsın! Bilmeden konuşmak, hele hele haksız itham ve isnatta bulunmak çok kötüdür.

4

10
Gülnihal
Ziyaretçi
Gülnihal

Ilk bastada soyledigim gibi ben sendikaci degilim ama ogrenmeye çalışıyorum.Bu yazım havasene gelin demek için değildi vicdanlarına bakmaları gerektiği asıl vurgulamak istediğim.

7

0
Bilal Yıldız
Ziyaretçi
Bilal Yıldız

Evet bu çok güzel. Çalışanların hem vicdanlarına hem de sağ duyularına danışmaları gerekiyor. Haklarını savunmayan bir sendikaya aidat ödemeye, neden ısrarla devam ettiklerini kendi kendilerine açıklamaları gerekiyor.

4

9
Bilale anlatır gibi
Ziyaretçi
Bilale anlatır gibi

Allah kimsenin ismini benzetmesin. Bilgisi yok, fikri var. Memleketim insanı

8

2
Memleketin malına
Ziyaretçi
Memleketin malına

Çocuğum karnın ağrıyorsa açık açık yaz. Ya da varsa, müthiş bilgi ve tecrübelerini paylaş, rehber ol emekçilere. Bunların hiç biri yoksa git başka yerde eşelen. Bu yazının altını boşuna işgal etme. Burası mugalata yeri değil.

4

7
İskender
Ziyaretçi
İskender

Bravo arkadaşım. Ağzının payını iyi vermişsin. Tebrik ederim. Ama arsızdır bu hastalıklı tipler. Bence hiç bulaşma.

3

5
Hem cahil hem salak
Ziyaretçi
Hem cahil hem salak

Vay salak vay. Önce *Memleketin malına* başlıkı yorum atıyor, sonra da kendi yorumuna *İskender* başlıklı destek mesajı atıyor. Olm sen mal mısın?

6

0
Klavuz
Ziyaretçi
Klavuz

Sayfaya mikrop bulaşmış. Uzak durun.

3

1
rebreh
Ziyaretçi
rebreh

haklısın klavuz senin farsca versiyonun bulaşmış 🙂 Böyle bulaşık insanlardan uzak durmak en iyisi.

1

0
poor
Ziyaretçi
poor

Bazı hasta tipler vardır.. Durup dururken konuların ortasına dalar. Hani birşey bilse gam yemeyeceğim. Öbür sitede de böyle abuk yorumlar atar. Ciddiye almayın bence. Cevap yazarsanız mutlu oluyor. adam yerine konduğunu görüp seviniyor.

10

2
poor'a
Ziyaretçi
poor'a

Haklısın poor cuk! Sen kesinlikle ruh hastasısın. Bir nick arkasına gizlenerek burada konuyu tartışan birine edepsizce sataşması için bir insanın senin gibi zavallı bir ruh hastası olması lazım. Bence de senin gibi korkak ruh hastalarını ciddiye almamak lazım.

4

5
bir bilen
Ziyaretçi
bir bilen

Stuttgart’tan selamlar.

0

0
KPT
Ziyaretçi
KPT

Yüreğinize sağlık amirim, sizdeki yüreğin yüzde biri bu şirket çalışanlarında da olsaydı, biz emekçiler bambaşka bir konumda olurduk.

6

0
yüzde55
Ziyaretçi
yüzde55

22 sene çalışmış evini arabasını almış bankaya parasını koymuş bu saatten sonra çalışsa ne olur çalışmasa ne olur. yürek tek başına inan işe yaramıyor kaptanım biz eve ekmek götürmek zorundayız. üye olmayanlara kabahat bulmayın üye yaptırmayanlara kabahat bulun gidin onlara hesap sorun. açık açık işten atarım üye olanı vs. diye gözdağı vermedi mi bu kötü kalpliler? ben havasen e geçmeyi çok isterdim ama birçok kişi gibi borç harç içindeyim ve malesef geçemiyorum. özgür bıraksalar zaten 10bin üyeyi çoktan geçmemiş miydi havasen?

1

1
Siz ne yapacaksınız?
Ziyaretçi
Siz ne yapacaksınız?

İyi güzel de, siz ne yapıyorsunuz sayın Tuncel. Başkalarının direnişine imrenmek, desteklemek, övmek güzel de siz ne yapıyorsunuz. İnsanları birleşmeye çağırıyorsunuz da, bunun için eylem planınız nedir? Çalışmalarınız nelerdir? Sendika yöneticisi olarak keşke biraz da bunlardan söz etseydinz.

1

1
Direnişe imrenmek ne demektir?Ancak cesaret ve kar
Ziyaretçi
Direnişe imrenmek ne demektir?Ancak cesaret ve kar

Siz deyince üstüme alındım.Şöyle cevap vereyim.30 martta savunmamız istenip uçuşlarımız kesildiğinden beri 7/8 nisanda delege seçimlerimizi büyük bir katılımla yaptık. 11 nisanda işten atıldık. 5/6 mayısta olagan genel kurulunu yine büyük bir katılımla gerçekleştirip yönetim kuruluna girdiğim gün itibari ile sadece bir gün boş günüm vardı.Mesela direnişi desteklemek için sabah dokuzda yola çıktık.Akşamüstü dörtte yeşilköy merkez ofisteydim.Dün sabah 10 da yeşilköy ofiste başladığım mesaimi akşamüstü 15:30 da TAV ofise gecerek gece 12 de bitirdim.yarın sabah dokuzda yeşilköy merkez ofise gececegim 13:30 da yönerim kurulu toplantımız var.Planlarımızı öğrenmek cidden isterseniz aksamüstü ofise bekleriz ben yine orda olacağım.Peki siz kimsiniz ve bugüne… Devamını oku »

Uçuş hattı
Ziyaretçi
Uçuş hattı

Tebrikler Gülnihal amirim,

5

0
km 2
Ziyaretçi
km 2

Hariçten gazel atanları boşver amirim. Yanındayız.

10

0
İnanamıyorum
Ziyaretçi
İnanamıyorum

Koskoca adamlar çocuk gibi kavga ediyorlar bu nasıl bir ego savaşi nasıl kendinibilmezliktir anlamadım.olay işçiden direnişten başlayıp eski düşmanlıkların atışmasına nasılda dönüştü

0

0
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan

Siz ve sizin gibi mesleğinden koparılan koca yürekli arkadaşlarımız örnek alınmaya devam edecektir,korku ortamı fikirleri öldüremez,yöneticiler bunu geç de olsa anlayacak,ancak kendileri için yapacak birşey kalmadığını da anladıkkarında.

4

0
Gözlemci
Ziyaretçi
Gözlemci

Havasen in varlığı bile yeter,
Yatılarda tek kişilik kalma,çağrı mrk,f/o upgrade,programların yumuşama çabası,adaletsiz olsa da maaş zamları vb.

6

0
Gözlemci
Ziyaretçi
Gözlemci

Hava iş bayram çukulatası dağıtıyormuş,aylık geliri milyon liraların üzerinde olan sendika,aferim,
Ancak hava iş den ayrılıp dayanışma aidatı ödeyen eski üyelerine bile vermiyormuş,hesap bu.

4

0
Sendikacı
Ziyaretçi
Sendikacı

Hava iş nerrlerdesinnnn

5

0
Hava İş
Ziyaretçi
Hava İş

Hava İş nerelerdesin,Flomar işçi eylemini desteklemek neden zor senin için,unutma sen doğmadan önce kurulan Hava İş bu zihniyet için kurulmamıştı

3

0
Alamancı
Ziyaretçi
Alamancı

Arkadaşlar, düzeyi düşürmeyelim. Tartışmayı belli bir kalitede, okuyanların yararlanacağı bir şekilde sürdürelim. Cahiller, bilgisizler ve hatta tacizciler konuya girmeye çalışacaktır Aman bu siteyi ve yaratılan uygar tartışma ortamını kirletmelerine izin vermeyelim

6

0
Haklısınız
Ziyaretçi
Haklısınız

Yukarıda poor nikiyle yazan XX ve terbiyesiz XX gibilere değil mi?

1

5
Bi Mal
Ziyaretçi
Bi Mal

Sen de adını açık yazsana (memleketin malı) ve (haklsınız) nick ile yazan mal.

5

0
BIG BRO
Ziyaretçi
BIG BRO

Kendisine koyduğu lakap : Bi Mal !
Gel de bu malı ciddiye al.
Kardeşim konuya dair söyleyecek sözün yoksa ikile.
Git terbiyesizliğini, zevzekliğini başka yerde sergile.

2

5
bimal'a
Ziyaretçi
bimal'a

senin adın o Bimal.

2

1
vay dümbük vay
Ziyaretçi
vay dümbük vay

Başkasını zevzeklikle suçlayan mal. Asıl sen defol git bu siteden. Çapsız ve cahilsin. Adını yaz. Yazmasan da seni biliyoruz. Sen Bi mal’sın

5

1
Alamancı
Ziyaretçi
Alamancı

Admin dikkat edin lütfen. Burada biz, bir ruh hastasının rezil hakaret ve küfürlerini okumak zorunda mıyız. Bu mudur sizin yayın politikanız? Bu ahlaksız mahluk yüzünden konu kaynadı gitti.Lütfen tartışmayı belli bir kalitede, okuyanların yararlanacağı bir şekilde sürdürelim.

0

4
edepsize
Ziyaretçi
edepsize

dümbük sensin karga rehber.

0

0
Alamancı
Ziyaretçi
Alamancı

Sefa bey küfür ve hakaretlere neden izin veriyorsunuz ? Neden yayınlıyorsunuz ? Bu mudur sizin o çok övündüğünüz yayın politikanız ?

0

4
kendini akıllı zannedene
Ziyaretçi
kendini akıllı zannedene

beğenmiyorsan anca gidersin. İsimli isimsiz yorumlarınla yeteri kadar kirlettin burayı.

2

0