featured

Hava-sen den çok önemli duyuru

8 Mayıs itibarı ile THY çalışanları maaş ve diğer ödemelerini aldılar. Sağlık ve huzur içinde gönüllerince harcamalarını diliyoruz. HAVA-SEN olarak Ocak ayından beri yaratılan bilgi kirliliği, yetkili sendika lehine yapılan baskı ve zorlamalar, ve hukuk ihlalleri ile mücadele ettik. Sonunda THY yetkilileri gerçeği gördüler ve çalışanlar arasında ayrım yapılamayacağına karar verdiler. Zaten tarihinde böyle bir ayrım yapmamış THY ‘ye bu yakışırdı. Teşekkür ederiz.

Ancak, her seferinde olduğu gibi tüm ödemelerin tek bir bordroda gösterilmesi ve detay yazılamaması, hem kafa karışıklığına neden olmakta, hem de, fark ve seyyanen zamların toplamı dolayısı ile vergi matrahı yükselmektedir. 1 Ocaktan itibaren artışlar uygulansaydı sadece yüzde otuzu vergiye tabi olan uçuş tazminatları şimdi toplam fark adı altında verildiği için % 100 ü vergiye tabi olmuştur.

225 gün gibi rekor bir gecikme ile üstelik tek bir maddesine dahi sözünü geçiremeden yetkili sendikanın imzalamış olduğu 26.TİS İşveren açısından bir başarıdır. Ancak çalışanları temsil eden sendika açısından ise tam bir fiyaskodur. Şimdi, o sendikanın propaganda yapan temsilcileri ballı maaşlarını, huzur haklarını, yolluklarını almaya devam edecekler ama kandırmaya çalıştıkları üyelerimizin yüzüne nasıl bakacaklar ? İşverenin ve FTL’in insafına terkettikleri çalışanlara karşı şimdi hiç mi yüzleri kızarmayacak. 15 bin uçucunun tek bir oyunu almadan onlar hakkında ahkam kesmeye kalktılar. Şimdi işverenin insafına gelirse protokoller yapıp FTL ve yeni meydan sorunlarını çözeceklermiş…. Milyonlar toplanıyor ama ekip odalarında simit dağıtılıyor. Hala personel mesaiye nasıl gideceğini konuşuyor, yerde personelin yemek sorunu, servis araçları sorunu devam ediyor, perişan durumdaki TGS personeli ile açıklar kapatılmaya çalışılıyor.

Yetkili sendikanın söyleyemediklerini her zamanki gibi HAVA-SEN söylesin;

– Uçucuların çalışma şartları için komisyon kurma kararı , çalışanların daha önceden gördüğü ve sonuca ulaşmayan bir filmdir. Çalışanların aklıyla alay etmekten vazgeçin. İşveren üzerinde bir ağırlığınız yok. TİS imzalanmadan önce yapılmalıydı bunlar. Bir önceki dönem yetkili sendikanın uçuş işletme temsilcilerinin hangi gerekçeler ve çıkar karşılığında imzaladığını bilmediğimiz protokollerle kaybedilen hakların tamamının geri verilmesi veya revizesinin yapılması acil olarak ele alınmalıdır.
– Yeni havalanının coğrafi konumundan kaynaklı sıkıntıları siz yetkili sendikanın dile getiremeyeceğini biliyoruz ama THY işvereni bu konuda uçuş emniyetini düşünerek acil alması gereken kararlar olduğunu anlamalıdır. Ulaşım ve mesaide yemek sorunu insani bir sorundur ve acilen çözülmelidir.
– HAVA-SEN olarak bugüne kadar maddi konulara hiç girmedik, ancak verilen zam şu anda eridi bile. Yer personeline acilen seyyanen zam yapılmalıdır. A0 kadrosu için başlangıç maaşı artırılmalıdır.
– Hukuken haksız yere atıldığını ispatlayan personelin işe dönüşleri sağlanmalıdır.
– Bir hukuk garabeti olan %3 kesinti protokolu derhal iptal edilmeli ve yapılan kesintiler geri verilmelidir.

Değerli Arkadaşlar, gördüğünüz gibi meydan maalesef yetersiz kişilerle dolu. Sizlerin hak ve menfaatini korumak için buradayız ve bizden başkası yok. Havacıların gerçek sendikası HAVA-SEN’ e üye olanlar, onurları ve gururlarıyla dimdik ayakta duruyorlar. Kamyoncuları temsil edenlerle değil Havacılarla birlikte olmaya ant içmişlerdi. Şimdi, sizleri de saflarına bekliyorlar. Geçmişte gerekçeniz ne olursa olsun şimdi yanımıza gelmenin tam zamanı. Unutmayınız ki örgütlenmemiş güç , güç değildir ve istismar edilir. Tıpkı, yetkili sendikanın size yaptığı gibi. Yeterince kullanıldınız, suistimal edildiniz. Artık uyanmanız lazım. Kimsenin sizi bulup, elinizden tutarak buraya getirmesini beklemeyin. Elinizdeki telefondan bile hemen üye olabilirsiniz. Siz varsanız burası var, siz olmazsanız bir eksik olacağız. HAVA – SEN sizlerle daha güçlü ve güzel olacak.
Saygı ve sevgilerimizle
HAVA-SEN

Not 1; 26. TİS inceleme ve değerlendirme raporu yakın zamanda web sitemizde yayınlanacaktır.
Not 2; FTL konusunda eğitim vermeye Haziran ayında başlıyoruz. FTL bilgilendirme kitapçığımız da yakında yayınlanacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. Herkes biran once gecis yapmali ve adam gibi sendika havasene katilmali diye dusunuyorum, zira hickimse kendisiyle bu kadar alay edilmesine sessiz kalamaz, kalmamali, sari sendikadan kurtulmanin yolu havasene gecmek, gelin bir olalim guclu olalim.

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Üye oluruz olmasına ama tgs yide alın yanınıza yoksa bu vicdansızlar kanımızı emecek. Öyle uzaktan tgs nin hakkı hukku gukku demekle olmuyor. Bununiçin bir yazı yazın tgs çalışanlarının ölümğne arkasında duracağız diye söz verin tgs çalışanları üye olur size. Şimdi siz havaişten kopup havasene geçecek kabin ve kokpitçileri beklerseniz işiniz yaş. Hali hazırda sendikasız yer hizmetleri şirketleri çalışanlarını çağırın!!!

  Cevapla
 3. Ftl bilgilendirme kitapçığı çok güzel fikir ancak nasıl kısa öz ve anlaşılır yapılabilir büyük muamma çünkü Ftl’nin kendisi gibi uzun ve karmaşık olursa hiç bir işe yaramaz… hazırlayacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin

  Cevapla