featured

Hava-İş: Masada verilen sözler tutulmadı

 

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası ( Hava-İş ) Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, THY’nin ekonomik olarak zirve yaptığı dönemde, masada verilen sözlerin tutulmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamada;

THY’nın ekonomik olarak zirve yaptığı dönemde, masada verilen sözlerin tutulmaması o makamlara yakışmıyor.

Sorunlara ciddiyetle yaklaşılmasını ve çözülmesini bekliyoruz. İmkansızı istemiyoruz. Şeflerimizin emek, alınteri ve özverisinin karşılığını istiyoruz.

Şeflik tazminatları ile alakalı elimizi uzattık fakat işveren, torba protokol gibi tüm emekçilerin aleyhine imkansız taleplerde bulundu.

Şeflerimizin özverili çalışmalarının karşılığını vermek bu kadar zor olmamalı. Vakit geç olmadan gereğini yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Söz uçar yazı kalır.SENDİKA SÖZLE İŞ YAPMAZ .

  Cevapla
 2. Ben sendikaya da şirkete de hakkımı helal etmeyeceğim bir şef olarak. Müdürüm benden %40 fazla maaş alırdı eskiden, şimdi %80 fazla alıyor. İkimiz de eskiye göre aynı çalışıyoruz. Şeflik ve dil tazminatları eskisi gibi iş taminatına oranlı olmalı.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Gökten zembille inen sendikacılar!Ah yazık şu açıklamayı dahi doğru düzgün yapamayan kırılgan, incinmiş bir tavrın yansıdığı cümleler ile “tutulmayan sözler” ile kendince hesaplaşan (!) sendikacılar ile karşı karşıya olmak çok üzücü ve de sinir bozucu… Hadi bilmiyorsun açıklama nasıl yapılır? Ne şekilde, hangi araç ve aracılarla yapılır! Kaç danışmanın var senin ya da yok mu? Varsa da bu kadar vasıfsız kişilere neden aidatlar üzerinden maaş veriyorsun. Bak sana bir analiz bu açıklama üzerinden ve tavsiye1) Bu açıklamanın alt metni “Ama bana böyle söz vermediniz şimdi niye böyle” şeklinde okunuyor. Seçilen cümleler çok yanlış bu yazıları kim hazirliyorsa hemen yol ver, işveren ile gereğinde gerektiği sertlikte konuşmak ve her şeyden önemlisi de masadan sözler ile değil “sözleşmeler” ile kalkmak sendikacıların en birincil görevidir.2) Sendikacının gönlünde bir siyasete gönül vermişlik olabilir ama sendikalar siyasete yön verir siyaset sendikalara değil aksi halde işçi hak ve menfaatlerini gözetip, koruyamadığın gibi kazanılmış hakları da kaybedersin, pazar mesaileri vs.3) Ayrıca en önemli tavsiyem böyle konularda ulusal basında yansıyacak şekilde canlı açıklamalar yapman ve kamuoyu destegi alman, bunun için de yıllardır bir kere bile uğramadığın ama çikolata, şeker için yardımcılarını gönderdiğin iş yerlerine uğraman, müteahhit değil sendika başkanı olduğunu hatırlaman lazım4) Ayrıca üyelerin tümü Hava iş tüzel kişiliği ile baglantili başkanlar ve diğerleri gelir geçer bu sebeple söylem olarak “benim üyelerim” gibi seçimler üsttenci ve uygunsuz seçimler ve kabin, kokpit başta olmak üzere “ekmegimizin bekası” söylemin kadar hoşa gitmiyor hatta dalga geçiliyor:)Neyse Tatlibal daha çokkk yazılır fakat benden sana en önemli tavsiye yanındaki adamları bir gözden geçir.

  Cevapla
 4. Siz kabin ve kokpit ekiplerine yüzyüze verdiğiniz sözleri bile tutmadınız ve sayenizde birçok pilot sizin yüzünüzden işten atıldı.Havaiş sarı sendikadır,şirkete gürler gibi gözükür başta THY personeli TATLIBAL olmak üzere sopa gösterir gibi yapar sonra kafasını kuma gömer.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Şeflerin hakkı yenilmis olabilir.Ama ilk önce şeflerin hakkını savunacağın yere 10 yıldır Habom mağdurlarının hakkı verilmesi lazım.Ayrica 5 yıldır Teknik Destek personelinin hakkı verilip teknisyen kadrosuna geçirilmesi lazım diye düşünüyorum.( Sefte değilim teknik destek personeli de .)

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Şeflik tazminatları eskisi gibi iş/uçuş tazminatı ile orantılı olsun ve oranı eskisine göre artırılsın, sebebine gelince bazı birimlerde hala şefler vardiyalı geliyor eğer tek vardiya gelirse vardiya primi ve revizyon primi kesiliyor şeflik tazminatının bir anlamı kalmıyor, en iyisi şefler tek vardiya gelsin ama şeflik tazminatı iş uçuşun %50 si olsun, şeflerin haklark ciddi seviyede yeniliyor. Not: Şef değilim

  Cevapla