Hava gücüne bir darbe daha! C-27J'lerde çatlaklar oluştu. RAAF nakliye uçaklarını yere indirdi

Hava gücüne bir darbe daha! C-27J’lerde çatlaklar oluştu. RAAF nakliye uçaklarını yere indirdi

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri “RAAF”, yatay ve dikey stabilizatör çevresinde yapısal çatlaklar tespit edilmesi üzerine bazı nakliye uçaklarını yere indirdi.

RAAF’ın elinde 10 adet C-27J bulunmaktadır. Savunma Bakanlığı, İtalyan üretici Leonardo’dan bir uyarı aldıktan sonra bir çok sayıda uçağı yere indirdiğini doğruladı. Uyarıda operatörler, yatay ve dikey stabilizatörlerin gövdenin arka kısmına bağlandığı yerlerde çatlak olup olmadığını kontrol etmeleri konusunda uyarıldı.

ABD Sahil Güvenliği uçağını yere indiren ilk operatör oldu.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Birleşik Devletler Sahil Güvenliği’nin C-27J uçağında çatlaklar tespit ettiğinin farkındadır” denildi.

“Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri de Avustralya’nın C-27J filosunda incelemeler başlatmış ve benzer sorunlar tespit etmiştir. Çatlak tespit edilen uçaklar bir mühendislik değerlendirmesi tamamlanana kadar uçurulmayacaktır” dedi.

Hava gücüne bir darbe daha

Leonardo bu hafta yaptığı açıklamada, çatlaklar için müşteriler tarafından kendi hangarlarında gerçekleştirilebilecek bir düzeltme belirlediğini açıkladı.

C-27J’lerin yere indirilmesi ordunun hava gücüne vurulan bir başka darbe. MRH-90 helikopterleri Temmuz ayında Whitsundays’de meydana gelen ölümcül bir yüksek hız kazasının ardından yere indirilmiş ve kalıcı olarak hizmetten çekilmişti.

C-27J’lerin başlangıçta savaş alanında hava ikmali için kullanılması amaçlanmıştı. Ancak sonunda RAAF, savaş bölgelerinde faaliyet göstermemelerine karar verdi.

Bunun yerine, rolleri büyük ölçüde orman yangınlarında ya da güneybatı Pasifik’te yardım gibi afet yardım görevleriyle sınırlandırıldı.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir