Hamburg havaalanı rehine krizi detayları ortaya çıkmaya başladı! Türkiye'ye kaçmak için kızını rehin aldı, Hamburg havaalanı kapatıldı

Hamburg havaalanı rehine krizi detayları ortaya çıkmaya başladı! Türkiye’ye kaçmak için kızını rehin aldı, Hamburg havaalanı kapatıldı

Hamburg havaalanı Cumartesi akşamından bu yana kapalı tutuluyor. Silahlı bir saldırgan 4 yaşındaki kızını pist yakınındaki bir arabada rehin tutuyor.

Yerel yetkililer, çocuğun babası tarafından bir aile anlaşmazlığının parçası olarak kaçırıldığı varsayımının ardından, Hamburg havalimanında trafiğin Pazar sabahı pistteki rehine durumu nedeniyle kapatıldığını açıkladı.

Almanya’daki havalimanının yönetimi sabah erken saatlerde X hesabından yaptığı açıklamada “Polis operasyonu devam ediyor ve hava trafiği bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı” dedi.

Polis sözcüsü Sandra Levgrün bölgesel kamu televizyon kanalı NDR’ye yaptığı açıklamada “Polis psikologlarını harekete geçirdik ve şu anda faille konuşuyoruz. Müzakere edilmiş bir çözüm umuyoruz” dedi.

Levgrün, babanın “bu kadar uzun süre” yetkililerle temas halinde kalmasını “çok iyi bir işaret” olarak nitelendirdi.

Bir polis sözcüsü Cumartesi akşamı saat 8 sularında silahlı saldırganın arabasını havaalanı kapısından geçirerek piste sürdüğünü, havaya iki el ateş ettiğini ve yolcu kabininden bir tür Molotof kokteyli olan iki alevli şişe fırlattığını söyledi.

Polis, olayın temelinde “bir çocuğun velayetiyle ilgili bir anlaşmazlığın yattığına” inandıklarını belirtti.

Türk Hava Yolları uçağının dibinde saklı

Polise göre arabada bir baba ve çocuk bulunuyor. Bild gazetesi adamın 35 yaşında ve Türk vatandaşı olduğunu, çocuğun ise 4 yaşında küçük bir kız olduğunu ve Polisin görüşmeleri Türkçe yapıldığını belirtti.

Polis sözcüsü, daha önce araç sürücüsünün eşinin polisi çocuğun kaçırıldığı konusunda uyardığını söyledi. Ailenin babası ise aracıyla Türk Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının dibine saklandı.

Cumartesi akşamı havaalanında 6 kalkış ve 21 iniş ile yaklaşık 3200 yolcu rehine krizinden etkilendi.

Uçuşlara kapalı olan havalimanında ise bugün  için 34,500 yolcu taşıyan 286 uçuş planlanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir