Güney Kore'nin Yeni Gücü: KF-21 Savaş Uçağı Üretimde!

Güney Kore’nin Yeni Gücü: KF-21 Savaş Uçağı Üretimde!

Güney Kore tarafından geliştirilen savaş uçağı KF-21, üretim hattına alınıyor. İlk etapta 20 adet KF-21 savaş uçağı üretilecek. Güney Kore hükümeti ile Kore Havacılık Endüstrisi (KAI) / Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) arasında imzalanan 1,96 trilyon wonluk (1,41 milyar dolar) tutarındaki sözleşme kapsamında, ilk etapta 20 adet KF-21 üretilecek.

Sözleşmeye göre üretilecek olan Blok I konfigürasyonundaki uçaklar 4.5 nesil olarak kabul ediliyor. Hükümetin, ilk etapta 40 adet KF-21 Blok I ve 80 adet Blok II uçağı siparişi vermesi bekleniyordu. Ancak Kore devleti tarafından işletilen Kore Savunma Analizleri Enstitüsü’nün tavsiyeleri doğrultusunda başlangıçta 20 adetlik sipariş verildi. Hükümetin, uçağın performansının daha fazla doğrulanmasının ardından 2025 yılında 20 adet daha sipariş vermesi bekleniyor.

2026 yılından 2028 yılına kadar geliştirilmesi planlanan Blok II için yeni kabiliyetler edinilmesi hedefleniyor. Blok II, havadan karaya yeni saldırı gücü ve genişletilmiş bir performans kabiliyetine sahip olacak. Kore Havacılık Endüstrisi’ne göre ilk uçak 2026 yılı sonunda, sözleşmenin son uçağı ise 31 Ağustos 2027’de teslim edilecek.

Uçağın Motorları da Güney Kore’de Üretilecek

Hanwha Havacılık şirketi ile DAPA arasında imzalanan sözleşme kapsamında 40 adet General Electric F414-GE-400 motoru ve yedek parçaları üretilecek. 556 milyar won değerindeki sözleşme gereği motorlar ve yedek parçalar, şirketin Güney Kore’nin Changwon şehrindeki tesislerinde üretilecek. İlk motorun 2025 yılına kadar hazır olması planlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir