Guantanamo tutuklusu Atatürk havalimanı saldırısında!

Guantanamo tutuklusu Atatürk havalimanı saldırısında!

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısının ardından tutuklanan 30 kişi arasında Tatar asıllı Guantanamo tutuklusu Ayrat Vahidov da var

Türkiye’deki Rusça Konuşan Mücahitler Derneği’nin sözcüsü Salman Sever, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, tutuklananlar arasında Vahidov’un da bulunduğunu teyit etti.

Vahidov, 2001’de Afganistan’da Taliban saflarında savaşırken Amerikan askerlerince yakalandıktan sonra Küba’daki Guantanamo Tutukevi’ne gönderilmiş ve burada 2 yıl tutulmuştu. 39 yaşındaki Vahidov, Guantanamo’da iki yıl geçirdikten sonra ABD hükümeti tarafından 2004’teRusya’ya teslim edilmişti.

Rus yargısı da, terör faaliyetlerinde bulunduğuna dair hakkında yeterli delil bulunmadığına hükmederek Vahidov’u serbest bırakmıştı. Ancak Vahidov, 2005’te Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) bağlı özel harekat güçlerince yeniden gözaltına alınmıştı. 2 aylık hapisten sonra yine serbest bırakılan Vahidov, Rusya’dan ayrılarak Ortadoğu ülkelerine sığınmıştı. Son birkaç yıldırİstanbul’da yaşadığı söylenen Vahidov’un sık sık yurt dışı seyahatlere çıktığı belirtiliyor.

IŞİD’e katıldı

Rus istihbaratı, Vahidov’u Suriye ve Irak’ta terör örgütleriyle beraber savaşmakla, ayrıca IŞİD dahil bazı terör örgütlerine militan kazandırmakla suçluyor. Ruslara göre Vahidov aynı zamanda bu örgütler için bağış da topluyor. Sever ise iddiaları reddederken, Vahidov’un sadece Suriye’deki iç savaştan etkilenen siviller için yardım topladığını öne sürdü.

 

 

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Anonim

Beyefendi’nin tam da bu tarihlerde İstanbul’da / Türkiye’de ne işi varmış? Balık tutmaya gelmemiş herhalde!… “Bağış toplamaktaymış!!!” Peeeh!