Gökyüzünde Tarihi An: SOLOTÜRK ve Jandarma Çelikkanatlar Pilotlarından Unutulmaz Kol Uçuşu

Gökyüzünde Tarihi An: SOLOTÜRK ve Jandarma Çelikkanatlar Pilotlarından Unutulmaz Kol Uçuşu

Dünya havacılık tarihinde benzeri görülmemiş bir an yaşandı. SOLOTÜRK pilotu Albay Emre Mert’in liderliğindeki F-16 savaş uçağı ile Jandarma Çelikkanatlar pilotu Albay Mustafa Tekindor’un kontrolündeki S-70 Blackhawk helikopteri, 150 knot hızındayken eşsiz bir kol uçuşu gerçekleştirdi.

500 feet irtifada gerçekleşen bu tarihi uçuş, F-16 ile S-70 Blackhawk’un ilk kez bir arada bu şekilde uçtuğu dünyada bir ilk oldu. Manevra, büyük bir ustalık ve cesaret gerektiriyordu çünkü biri son derece yavaş, diğeri ise son derece hızlı olmak zorundaydı. Türk pilotlarının becerisi ve cesareti, bu olağanüstü gösteriyi başarıyla sonuçlandırdı. İzmir Teknofest’te kaydedilen görüntüler, vatandaşlar için büyük bir gurur kaynağı oldu.

Ayrıca, pilotlar arasındaki telsiz konuşmaları da bu unutulmaz anı daha da özel kıldı. Albay Mustafa Tekindor’un, “Hocam, uçağın rengini mi değiştirdiniz? Çok güzel görünüyor.” sözüne SOLOTÜRK Pilotu Yarbay Emre Mert’in “Güzel!” cevabı, bu tarihi anın ne kadar keyifli ve samimi olduğunu yansıttı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir