Göbeklitepe göklere çıkıyor…

Göbeklitepe göklere çıkıyor…

THY yetkilileri ile görüşen Büyükelçi Önen, Haliliye isminin verileceği yeni uçağa Göbeklitepe görsellerinin giydirilmesi yapılacak.

Çin’de olduğu halde memleketi Şanlıurfa’yı unutmayan Pekin Büyükelçisi A. Emin Önen, THY’nin yeni uçağına isim arayışı ve Göbeklitepe ile ilgili yaşanan sorunu çözdü. THY yetkilileri ile görüşen Büyükelçi Önen, Haliliye isminin verileceği yeni uçağa Göbeklitepe görsellerinin giydirilmesi yapılacak. Üstelik bu çalışma ilk olma özelliği taşırken Büyükelçi Önen, uçağın önümüzdeki hafta Göbeklitepe görselleri ile süsleneceğini açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Boeing 787-9 uçağına Göbeklitepe’nin yer aldığı Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinin ismi verilecek ve uçak Göbeklitepe görseli ile giydirilecek.

THY’de geçtiğimiz günlerde yeni isim arayışı için sosyal medya üzerinden bir anket düzenledi. Ankette Göbeklitepe de yer aldı ve sosyal medya kullanıcıları yeni uçağa Göbeklitepe isminin verilmesi yönünde oy kullandı. Ancak ankete rağmen THY yeni uçağa Göbeklitepe isminin verilemeyeceğini açıkladı. THY’ye ait Göbeklitepe isimli uçak 2015te Katman’du da bir kaza yaşadı. THY Havacılık kuralları gereği bu isimin başka bir uçağa verilemeyeceğini belirtti.

Kurallara rağmen yapılan anket ve Göbeklitepe isminin kullanılamayacak olması tepkileri beraberinde getirirken Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Şanlıurfa A. Emin Önen devreye girdi. THY yetkilileri yaklaşık 1 aydır görüşmelerini sürdüren Büyükelçi Önen THY’nin isim kuralını çiğnemeden kentin tanıtımına katlı sağlayacak yöntemi bulundu. THY ile yeni uçağa Göbeklitepe’nin yer aldığı ilçenin ismi olan “Haliliye”nin verilmesi; uçağın ise Göbeklitepe görselleri ile giydirilmesine karar verildi.

Uçak giydirme olayı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşırken, Büyükelçi Önen’in girişimleri ile Göbeklitepe göklerde olacak.

Üstelik uçak giydirme önümüzdeki hafta gerçekleşecek. (TÜRKİYETURİZM)

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
GÖBEKLİ TEPE YILI
11 ay önce

Günaydın diyorum.Bileniniz var mı bilemiyorum ama 2019 yılı GÖBEKLİ TEPE YILIYDI.Üstelik Cumhurbaşkanı açıklamıştı.THY büyük bir gaf yapıp bu durumu kaçırdı.Adamcağız Elçi olarak nerelerden hatırlatmış da olabilmiş sağolsun.

Selami
11 ay önce

787 kadar konforsuz saçma bir ucak daha gormedım bc yolcusunu bilmem ama eko yolcysu bu mu yani diyor ekip calısma alanları da ayrıca vasat

Aruba
11 ay önce

TC-LNE A330-300 uçağının adı Göbeklitepe’dir. Haberiniz yanlış.

Tdk
11 ay önce
Reply to  Aruba

Güzel kardeşim haberi bir daha oku istersen.

Göbeklitepe
11 ay önce
Reply to  Aruba

Katmandu’da kırım geçiren TC-JOC msn 1522 idi. THY filosunda halen Göbeklitepe adında bir A333 uçuyor, TC-LNE msn 1706, Aruba’nın belirttiği gibi. Sanırım THY kendi kurallarını bazen es geçiyor ya da filolarından haberleri yok.Zaten aynı isim kullanılamayacaksa, ankette neden yer aldı :)))

Cemil
11 ay önce

Iyi bari pekinden ordek giydirmesi yapalim dememis yuce elci