General Atomics'un XQ-67A İHA'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

General Atomics’un XQ-67A İHA’sı İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

General Atomics Aeronautical Systems tarafından geliştirilen XQ-67A İnsansız Hava Aracı (İHA), 28 Şubat 2024 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın Program Yöneticisi Trenton White, bu önemli gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sistemin uçuş gösterimi, uygun fiyatlı savaş kitlesi üretme yeteneğini gösterme yolunda önemli bir ilk adımdır” ifadelerini kullandı.

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı liderliğindeki program, XQ-67A’nın ilk uçuşunun General Atomics’in Kaliforniya’daki Gray Butte test tesisinde gerçekleştirildiğini duyurdu. İlk sözleşmesini Ekim 2021’de General Atomics ve Kratos ile alan XQ-67A projesi, tasarım sürecini tamamladıktan sonra tek başına üretim ve uçuş testleri aşamasına geçti.

XQ-67A’nın görüntülerinde, katlanabilir üç tekerlekli iniş takımları, geniş açılı V-kuyruğu, alçak eğimli ana kanatları ve tepeye monte edilmiş sırt motor girişi gibi özellikler dikkat çekiyor. GA-ASI İleri Programlar Başkan Yardımcısı Michael Atwood, projenin çığır açıcı olduğunu belirterek, “XQ-67A, birden fazla araç tipi arasında ortaklığı destekleyen ortak bir çekirdek şasi kullanılarak inşa edilen ve uçurulan ilk uçak tipidir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir