GELİR VERGİSİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

GELİR VERGİSİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunlar yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanuna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımındaki kadastral yollar, kamulaştırma zorunluluğu olmaksızın Hazine adına tescil edilecek.

Varlık finansmanı fonlarının sermaye piyasalarında yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri gelirler, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden (BSMV) istisna tutulacak.

Kamu kurum, kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu(THK) ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak.

Cumhurbaşkanı bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek. Denizaltına dalış yapanlara fiilen dalış hizmetleri dolayısıyla yapılan aynı yöndeki ödemelere yönelik gelir vergisi istisnası ” Türkiye’deki müesseselerde denizaltına dalış yapanlar” ifadesi kullanılacak.

 

 


Geri

15
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ksks

Linç yiyeceğim ama bakın dostlar, brüt maaşı 10 bin tl olan ikramiyeli bir çalışanın yüzde 35 vergi ile 5 bin küsür alır. Yani vergi adaleti gerekli. Bu herkese yapılmalı ya da hiç kimseye uygulanmamalı. Milyonlarca lira maaş alan futbolcu yüzde 15 vergi verirken ben yüzde 35 veriyorum. Yani adil değil. Bu istisna kaldırılmalı. Vergi adaletli olmalı. 5 milyon lira kazanan futbolcu da yükümlülüğünü uygulamalı. Kesintiye gelince bordrolu çalışana girmemeli.

Ksks

Futbolcuyu güzel örnek olur diye verdim. Pilot konusu da aynı. Istisna olmamalı herkes aynı oranda vermeli. Sabit yüzde15 ya da 20 misal olarak.

Uçak

Babam mütahit nasıl pilot olurum? Bi de kabin amiri mi çok maaş alıyo pilot mu? Bence kabin amiridir, sonuçta o uçağın amiri diye düşünüyorum. Aydınlatırsanız sevinirim

zorundamıyım

Bu ne demek tam olarak zaten bu kadar vergi alınmıyormuydu arttımı azaldımı sonuç ne yani herkes birşey söylüyor sayın editör.

737F/o

Sefa bey,

cumhurbaşkanının oranı arttırıp azaltabilme yetkisi büyük ihtimal eldeki pilotların kaçma ihtimaline karşı alınmış bir karar diye düşünüyorum. thy’deki istifalar artmaya devam eder ise muhtemelen vergi oranını düşürecek bak maaşlara yüzde şu kadar zam yapıldı algısı yaratılacak.

Uçak Teknisyeni

Esas sorgulanması gereken.
“Cumhurbaşkanı bu oranı yüzde 100 e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek” ifadesi.Neden ülkede ki her şey bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırılıyor ?

Lisanslı teknisyen

Abi bu haberi takip ediyorduk zaten sende pas geçmemişsin sagolasın ancak burdan lisanslı teknisyenler için nasıl bir sonuç çıkabarabiliriz onu tam anlamadım. Bizden alınan vergiden %70 oranında düşüş mü olacak şimdi? Serfikalı derken bizide dahil ediyor mu acaba? Açıklayabilirsen memnun oluruz. Saygılar

QAH

Açık açık yazan bişeyi yorumlama kapasiteniz yoksa lisans almayın kasıyor. Standart bir dilekçe yazmayı bilen bile bu soruyu sormaz

Pöh

Bu yasa teknisyenleri kapsarmı abi?

Rest

Asgari ücretli,işçi,emekli ,doktor ,öğretmen ve diğer kesim vergi ödesin fakat geliri yüksek olanlar ve üstelik ödenen vergilerden maaş alanlarda vergi ödemesinler…Adaletinizin üzerinden tırlar,trenler, hatta evrendeki bütün gezegenler geçsin….

Teknisyen

kardeş tamam da bu saydıgın ünvanlarda kesintiler %30 u geçmez ki.

Cenk

Sen gece gündüz sağlıksız şartlarda çalışan ucucularin parasına göz dikecegine hulo çektiğin partinin yandaşlarından affettiği milyar dolar vergilere bak. Buyur sen de gel kabine madem çok guzel