featured

FSF-MED: Kıbrıs’taki Türk insansız hava araçları ticari uçuşları tehlikeye atıyor

Amerika Birleşik Devletleri menşeli Akdeniz Uçuş Güvenliği Kurumu, (FSF-Med) Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Geçitkale Üssü’ne insansız hava araçları konuşlandırma adımının ada civarında gerçekleşen binlerce ticari uçuşun güvenlik risklerini artırabileceği uyarısında bulundu.

Washington merkezli Uluslararası Uçuş Güvenliği Vakfı’na bağlı bir STK olan FSF-Med, Geçitkale’deki Türk hava üssünün planlanan modernizasyonunun, Türkiye ve Kıbrıs’taki havacılık yetkilileri arasındaki iletişim ve koordinasyon sorununu daha da artırabileceğini öne sürdü. Kuruluş, var olan bu sorunun yıllardır uçuş güvenliğini zaten tehlikeli hale getirdiğini iddia etti.

Associated Press tarafından elde edilen bir istihbarat raporuna göre, Geçitkale Üssü hem silahlı hem de silahsız Bayraktar TB2 insansız hava araçlarına, gözetleme uçaklarına, eğitim uçaklarına ve gelişmiş savaş uçaklarına ev sahipliği yapacak şekilde genişletilecek.

KKTC yönetimi, kuzey hava sahasında hava trafiğini kontrol ettiğini belirtse de Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü dahil havacılık otoriteleri bunu tanımıyor.

Türk ve Kıbrıs Türk hava trafik kontrol yetkililerinin, adanın güneydeki uluslararası kabul gören Lefkoşa Hava Trafik Kontrol merkeziyle iletişim kurmadığı ve genellikle sivil uçakların geçişine ilişkin çelişkili talimatlar verildiği belirtiliyor.

Bu da yolcu uçakları arasında çok sayıda olumsuz durumla sonuçlanıyor. Zaman zaman kazaya ramak kaldığı iddia ediliyor.

AP’nin haberine göre Türk askeri uçaklarının Güney Kıbrıs hükümet yetkilileriyle uçuş planlarını paylaşmaması ve sivil uçaklara yakın uçması tehlikeyi artıyor.

Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) da Avrupa Birliği Hava Güvenliği Ajansı’nın (EASA) sivil uçaklara yönelik bu tür çelişkili talimatların potansiyel sonuçlarının, bölgede faaliyet gösteren “uçakların uçuş güvenliğine zarar verebileceğine” ilişkin yakın tarihli bir raporuna yer vermişti.

Bu arada FSF-MED, insansız hava aracı üssünün yaratacağı ilave riskler konusundaki endişelerini ifade etmeleri ve Türkiye’yi uluslararası hava güvenliği kurallarına uymaya zorlamaları için uluslararası ve Avrupa havacılık güvenliği kuruluşlarına baskı yapacağını duyurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  herşeyi çok bilenler İNSANSİZ olması durumu tehlikeye sokabilir saldım çayıra uçsun olmuyor bu işler

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Rumların Amerikanın Rusya ın ve diğer lerinin varlıkları İHA lardan daha tehlikeli……!…….

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Inglizler, abd liler kibrista ucurunca sikinti yok, Turkler ucurunca uçuş emniyetini bozuyor yersen

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  İngiltere nin yıllardır üstü var sıkıntı yoktu bu zamana kadar.. Üst kurmamız doğal hakkı bu devletin.

  Cevapla