featured

Fransa’dan Mısır’a 30 adet Rafale tipi savaş uçağı satacağını açıkladı

Mısır Savunma Bakanlığı, Fransa’nın Kahire’ye 30 adet Rafale tipi savaş uçağı satacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen yılın aralık ayında yaptığı açıklamada, Kahire’nin bölgede terörle mücadele kabiliyetini zayıflatmak istemedikleri gerekçesiyle Mısır’a silah satışlarında ‘insan hakları’ kıstasını gözetmeyeceklerini bildirmişti.

Reuters ajansına konuşan Fransız hükümetinden bir kaynak, Paris’in Kahire’ye 30 adet Rafale tipi savaş uçağı satacağı yönünde yayılan bilgiye ilişkin “Mısır ile gerçekten çok ileri görüşmeler yapıldı ve duyurular çok yakında yapılabilir” yorumunu yaptı. Kaynak, daha fazla ayrıntı vermedi.

Mısır Savunma Bakanlığı ise, bilgiyi doğrulayarak bakanlık ile ‘Fransız Dassault Aviation’ şirketi arasında bir tedarik sözleşmesi imzalandığı bilgisini paylaştı.

Sözleşmenin değerinin ise 4.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Daha önce gizli belgelere atıfta bulunan Fransız medyası, nisan ayı sonunda taraflar arasında bir anlaşma imzalandığını, salı günü Mısır’dan bir heyetin Paris’i ziyaret edebileceği ve anlaşmanın imzalanabileceğini bildirmişti.

Reuters’a göre, Mısır ile yapılan anlaşma ayrıca füze tedarikçisi MBDA ve ekipman tedarikçisi Safran Electronics & Defense ile 200 milyon euro değerinde sözleşmeleri de kapsıyor.

Fransa’nın maliye, dışişleri ve silahlı kuvvetler bakanlıkları konuya ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Biz de dünyanın kıskandığı,gıpta ettiği,korktuğu Mmu’yu yapıyoruz ve bütçemiz de sadece 1.3 milyar dolar. Boşa para saçmayın asrın lideri ve ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel ve saz arkadaşlarından feyz alın. Bir söz de Mısır’a, niye bizim anlı şanlı,yerli ve milli Mmu jetimizden almıyorsun da gidip Fransa’dan uyduruk jetleri alıyorsun? Hani din kardeşiydik ne oldu? 

    Cevapla