featured

Fransa ve İspanya’dan Türkiye vatandaşlarına transit vize alma şartı getirildi

 

Fransa ve İspanya, aktarmalı uçuş yapacak Türkiye vatandaşlarına transit vize alma şartı getirdi.

Fransa ve İspanya, Türkiye vatandaşlarına yeni bir vize kısıtlaması getirdi. İki ülke de, Türkiye vatandaşlarına transit uçuşlarında vize uygulaması başlattı.

Karar öncesinde Türkiye vatandaşları başka ülkelere olan seyahatlerini transit salonu terk etmedikleri ve bekleme süreleri 24 saati aşmadığı müddetçe Fransa üzerinden aktarmalı olarak, ek vize almadan gerçekleştirebiliyorlardı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin internet sitesindeki açıklamada, “Bir başka ülkeye varmak üzere bir Fransız havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türk vatandaşları, havaalanı transit vizesine tabi tutulacaktır” denildi.

KİMLER MUAF TUTULDU?

Yeni kararda muafiyet sağlanan durumlar ise şöyle sıralandı:

– Bir Schengen bölge ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir tek tip vize, uzun süreli bir ulusal seyahat vizesi veya bir oturum belgesi hamisi kişiler;
– Geri kabul hakkı garantisi veren, bir diğer AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi, Andora, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San-Marino veya Birleşik Devletler (ABD) tarafından verilmiş geçerli bir seyahat belgesi hamisi kişiler;
– Bir diğer AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi, Kanada, Japonya veya Birleşik Devletler (ABD) için verilmiş geçerli bir vize hamisi veya bu vizeyi kullanım sonrası geri dönen kişiler;
– Bir AB, AEA ülkesi veya İsviçre vatandaşı kişinin aile mensupları;
– Türk diplomatik veya hizmet pasaportu hamisi kişiler;
– Uçuş ekibi mensupları.

İSPANYA DA THY’YE BİLDİRİMDE BULUNDU

İspanya tarafından bugün yayımlanan açıklama göre, İspanya’nın da Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulaması başlatacağı duyuruldu. Türk Hava Yolları’nın bugün yayınladığı bültende, “4 Ağustos 2022 tarihinden itibaren İspanya’nın Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportlu yolculardan havalimanı transit vizesi (ATV) talep edeceği Dışişleri, Avrupa Birliği ve İş Birliği Bakanlığı tarafından, meydan otoritesi aracılığıyla tarafımıza bildirildi” denildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Başlayalı 10 gün oldu… Oradan aktarma yapıp Latin Amerika’ya giden vatandaşlarımızı etkileyecektir malum o ülkeler Türkiye’den vize istemiyor turistik seyahat için. Neden bu şekilde bi şey yaptıkları üzerinde düşünülmeliyiz.

    Cevapla