featured

Fransa havalimanlarında işçiler grevlerine devam ediyor

 

Fransa havalimanlarında işçiler grevlerine devam ediyor. Grev nedeniyle Paris, Rennes, Marsilya ve Bordeaux’da uçuşlar gecikecek ve iptallere neden olacak.

Fransız havalimanları bu hafta sonu işçilerin yaptığı grevlerden büyük oranda etkilenecek. Grev yapan işçiler ücret artışı talep ediyor. France Info’nun haberine göre grevler Rennes, Marsliya, ve Bordeaux’a da sıçradı. O şehirlerde de uçuşlar gecikecek ve iptallere neden olacak. Paris Charles de Gaulle havaalanından sabah 7 ile akşam 2 arasında kalkan ve inen uçakların yüzde 20’sinin iptaline neden olacak.

“İşçilerin maaşlarının iyileştirilmesi gerekiyor”

Group ADP genel sekreteri Daniel Bertone, France Info’ya verdiği demeçte, işçilerin maaşlarının düşük olduğunu ” Grevlerin bitmesi için işçilerin maaşlarının iyileştirilmesi gerekiyor” dedi.

İşçiler yüzde 6’lık ücret artışı istiyor

Le Parisien’in görüştüğü CGT yöneticisi “büyük bir karmaşa” konusunda uyardı:” Uzun kuyruklar, gecikmeler ve çok sayıda uçuş iptalleri bekliyoruz” dedi. ADP çalışanları, 1 Ocak’a kadar geriye dönük olarak yüzde 6’lık ücret artışı istiyor, ancak sendikalar, yönetimin şu anda 1 Temmuz’da yalnızca yüzde 3 teklif ettiğini söylüyor.

Brüksel Havalimanı grev nedeniyle tüm uçuşlarını iptal etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir