Fırtınalı Havada Korkutucu İniş

Fırtınalı Havada Korkutucu İniş

Crosswind Nedir ?

Uçağın, yandan rüzgar alırken piste inmesi olayıdır.
Hava limanları inşa edilmeden önce, genellikle o bölgenin yıllardır ölçülen ve kaydedilen rüzgar davranışlarına bakılır. bunun sonucunda, iniş-kalkış sırasında problem çıkarmayacak en uygun doğrultu seçilecek şekilde inşa edilirler. lakin rüzgar her zaman aynı yönden esmez.

Bazen pilotlar uçakları kuvvetli yan rüzgara maruz kalırken indirmek zorunda kalırlar.
bu crosswind landing durumu için saatler süren eğitimler alırlar. Bunun sonucunda bu problemin üstesinden rahatlıklar gelirler. peki nasıl?

Pilotlar bu gibi durumlarda, yandan esen rüzgarın şiddetini dengeleyecek şekilde uçağın burnunu rüzgarın estiği yöne doğru çevirirler. yani abartılı olarak söyleyecek olursak yan yan uçarlar. basit bir fizik prensibi ile, sağdan ve soldan gelen kuvvetlerin toplamını sıfıra eşitlemeye çalışırlar. bu sayede uçak, yan yan da olsa pist doğrultusunda uçmaya devam eder. uçağın tekerleri yere değmeden hemen önce bu durumu düzeltip düz bir iniş sağlarlar. pilotlar ve havacılık personeli için oldukça standart bir olaydır. yine de bu durum, izleyenlere çok korkutucu gelebilir.

Avrupa’nın neredeyse tamamında kötü hava koşulları devam ediyor. Videoda fırtına sırasında çok tehlikeli crosswind izliyorsunuz.

Bir Yorum

  1. güzel bilgi   - Tarih: 27 Ekim 2015 - Saat 14:25   - Cevap Yazın

    Böyle yazılara ağırlık verirseniz daha güzel olur

    0

    0