featured

Filipinler, uçak kazası soruşturması için ABD’den yardım istedi

Ordu aözcüsü Sobejana bugün yaptığı açıklamada, Filipinler’in hafta sonu düşen Lockheed C-130 uçağının kara kutularını açmak ve analiz etmek için uzman yardımı almak üzere ABD’ye göndereceğini söyledi.

Sobejana, Filipinler’in böyle bir yeteneği olmadığını söyledi. ABD uzmanlarının veri çıkarma işlemini ne zaman tamamlayabilecekleri konusunda bir zaman çizelgesi vermedi.

Uçak, içinde 96 kişiyle düştüğünde, isyan bastırma operasyonlarına katılan askerleri taşıyordu. Son 30 yıl içinde ülkenin bu en kötü askeri hava kazasında 53 kişi öldü. Ölenler arasında yerde üç sivil vardı.

Olayın nedeninin kötü hava koşulları mı yoksa insan hatası mı olduğu sorulan Sobejana, müfettişlerin resmi raporunu bekleyeceğini söyledi. “Onlara elimizden geldiğince hızlı yapmalarını söyledim, doğru bilgiyi veya gerçekleri almak istedik.”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Salı günü kazayı görüşmek üzere telefonla konuştuklarında Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana’ya ek destek sundu.

Sobejana, yaralılardan 16’sının kimliğinin belirlendiğini söyledi. Bazı kurbanlar tanınmayacak kadar yanmış, yetkililerin onları teşhis etmek için diş kayıtlarına ve adli tıp testlerine güveneceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir