FETÖ’CÜ HAİNLER ‘ÇİÇEKLERİ BOL BOL SULAYIN’ DİYEREK TOPLAMIŞLAR

FETÖ’CÜ HAİNLER ‘ÇİÇEKLERİ BOL BOL SULAYIN’ DİYEREK TOPLAMIŞLAR

Yeni Şafak’ın haberine göre, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) himmet adı altında topladığı yüklü miktarda paraları, Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarından Afrika ülkelerine kaçıran 36 şüpheliye dava açıldı. Haklarında 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar değişen yıllarda hapis cezası istenen şüpheliler arasında havalimanlarında hava kontrolörü olarak çalışan 3 şüpheli de yer aldı.

Paraları kaçırdılar

Himmeti toplayan FETÖ üyelerinin yurt dışına çıkışındaki engelleri, hava trafik kontrolorleri vasıtasıyla aştıkları belirlendi. Şüphelilerin kendi aralarındaki telefon konuşmalarında gizli kodlar kullandıkları iddianamede anlatıldı. Şüphelilerin, himmet ve himmet toplantıları için “Çiçek sulama”, “Maç yapmak” gibi şifreler kullandıkları belirlendi.

Maça giderken kapatıyoruz

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüphelilerin telefon görüşmeleri yer aldı. Şüpheli Muharrem Esgün ve Ertan Kaya arasında 2015 tarihinde yapılan bir telefon görüşmesinde şüphelilerin kodlarla konuştukları saptandı. Ertan Kaya’nın “Kardeşim, siz maça giderken hep beraber mi telefonunuzu kapatırsınız” sözleri üzerine Muharrem Esgün’ün “Tabii ki sessizde kalıyor. Yani ordaki ortam bozulmasın diye abi!” diye cevap verdiği iddianamede yer aldı.

‘Çiçekler büyümeyebilir’

Kaçak şüphelilerden Mescid-i Aksa Camii Dernek Başkanı Hakan Güvenç’in yaptığı telefon konuşmalarında ise himmet toplamayı “çiçek sulamak” olarak kodladığı belirlendi. Güvenç’in “Çiçekleri de getireyim mi? Bendeki büyümeyebilir yetişmeyebilir” ifadesini kullandığı, şüpheli Muhammed Zengin’in ise “Bol bol sulayın inşallah” diye cevap verdiği tespit edildi.

Beş bavulla gittiler bir bavulla döndüler

Soruşturma bir tanık tarafından yapılan ihbar sayesinde başlatıldığı ortaya çıktı. İhbarcı Ahmet Önal, şüphelilerden Hakan Güvenç ve beraberindeki kişilerin 2014 tarihinde Atatürk Havalimanı’ndan 42 kilogram ağırlığındaki 5 adet bavulla Tanzanya’ya uçtuklarını söyledi. Önal, şüphelilerin kısa bir süre sonra ise 18 kilogramlık tek bavulla geri döndüklerini sözlerine ekledi.

Kapılar FETÖ’ye açık

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hava trafik kontrolü olarak görev yapan Ali Aşkın’da şüpheliler arasında yer aldı. Şüpheli Mustafa Sağlam’ın ise Atatürk Havalimanında hava trafik kontrolörü olarak görev yaptığı belirlendi. Ağabeyi Moğolistan’da örgüte ait bir okulda öğretmenlik yapan Sağlam’ın örgüt üyelerinin yurt dışına himmet paralarını çıkarmalarına yardım ettiği belirlendi. Şüpheliler Bayram Okay, Ferham Emir ve Hakan Güvenç’in 2014’te ABD’ye gitmek için havalimanına geldikleri kameralardan tespit edildi. Görüntülerde Mustafa Sağlam’ın, şüphelileri ilk arama noktasına geçmesinden sonra, sadece apron kartına sahip kişilerin girebildiği gümrük kapısına geçirdiği belirlendi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.