featured

FedEx, Cessna 408 SkyCourier uçaklarını teslim almaya başlıyor

 

Anlaşmanın yapılmasından bu yana 4 yıldan fazla bir süre sonra, FedEx’in ilk Cessna SkyCourier-408 uçağının teslim tarihi hızla yaklaşıyor. Küresel kargo devi, Kasım 2017’de 50 adet daha opsiyonlu siparişi vermişi. Gecikmelerden sonra, ilk üç SkyCourier, Mayıs ayının sonunda FedEx’e teslim edilecek.
FedEx, Textron Aviation tarafından Kansas-Wichita’da montajı yapılan küçük uçağın lansman müşterisi olarak anlaştı. Maksimum yük kapasitesi 6.000 pound (2.700 Kg) olan üç adede kadar LD3 kargo konteynırını alabilecek boyutta düz tabanlı bir kabin ile FedEx Express’in hava kargo hizmetleri için çok küçük pazarlara uçacak.

FedEx Express Hava Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Hall, “Bu uçaklar, uzun vadeli besleyici filo stratejimizin bir parçası olacak” dedi.
Uçak, 1.035 mil (1.665 kilometre) maksimum menzil ile saatte 230 mil (370 kilometre) maksimum seyir hızına sahip.

SkyCouriers uçakları, FedEx’in Boeing 777s, B767s ve B757s, MD11s, MD10s, Airbus 300s, Airbus 310s ve ATR 600s filosunu besleyecek. FedEx ve sözleşmeli taşıyıcıları, Cessna Caravan ailesinden küçük uçakları zaten iyi kullanıyor. Bu çevik uçaklar, büyük havaalanları ile küçük havaalanları arasında kısa atlamalar için çok uygun.

Bu tek motorlu uçaklar, FedEx’in besleme hizmetlerinin can damarı olacak. Daha yakın zamanlarda, çift ​​motorlu ATR’leri ve şimdi de tek motorlu SkyCourier’ı filosuna katan FedEx, turboprop hizmetlerine yaptığı yatırımı artırırken kapasiteyi ve verimliliği artıyor.

Birçok turboprop elle yüklenmeli. Ancak SkyCourier, hızlı bir şekilde içeri ve dışarı kayabilen önceden paketlenmiş FedEx LD3 konteynerlerini taşıyabilir. Bu, havaalanlarında yerde bekleme sürelerini en aza indirir. Yakışıkl uçak, FedEx’e daha az belirgin olan başka avantajlar da sunuyor.

FedEx ile sözleşmeli taşıyıcısı olarak çalışan Empire Airlines’ta kaptan olan Jody Prior, SkyCourier için “inanılmaz yeni bir uçak. Yük taşıyan tek pilotlu, çift motorlu bir uçak olacak. Kargo endüstrisinin kendi uçaklarını geliştirebileceği bir şey söylüyor” dedi.

Bu küçük tek pilotlu uçaklar, FedEx’in ağını güçlendirmenin yanı sıra, geleceği parlak pilotlar için çocuk yuvasıdır. Kaptan Prior, planın SkyCourier için kokpitte ikinci bir pilot için yer açılacağına inandığını söylüyor.

“Birçok düşük saatli pilotun uçağa çıkmasına ve çalışma saatleri oluşturmaya başlamasına izin verecek” dedi.

FedEx gibi büyük operatörler için, pilotları taban seviyesinden başlayarak üst kademelere çıkma fırsatı rekabet avantajı sağlar. Kapasite, birçok pilotun yakın zamanda havayolu endüstrisinden ayrılmasıyla, birçok havacılık uzmanı, bir pilot sıkıntısını öngörüyor.

İlk üç SkyCourier’in teslimatından sonra FedEx, üç yıl boyunca her mali yılda uçaklardan 12’sini almayı planlıyor. Böylece, 30 Eylül 2025’e kadar 39 uçak FedEx için uçuyor olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir