FECİ UÇAK KAZASINDAN KURTULANLAR DAVA AÇTI

FECİ UÇAK KAZASINDAN KURTULANLAR DAVA AÇTI

Kuzey Kanada Saskatchewan uçak kazasından kurtulanlar, havayolunu ihmalkarlıkla suçlayarak aleyhinde dava açtılar. West Wind Aviation ve havayolunun çoğunluk hissedarı olan Athabasca Basin Development aleyhindeki iddia, kazanın havayolunun ihmalkarlığından kaynaklandığı yönünde.

13 Aralık 2017’de, Kanada’da Fond-du-Lac’tan kalkan West Wind Havacılık şirketine ait ATR42 tipi uçak havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüştü.

Kalktıktan çok kısa süre sonra düşen uçakta 25 kişinin bulunduğu, 22 yolcu ve 3 ekip üyesini taşıyan uçağın, düştükten sonra bir kilometrelik uçurumdan aşağıya kaydığı açıklanmıştı. Gece meydana gelen kazadan kurtulanlardan 7’si ağır yaralıydı.

West Wind Havacılık sözcüsü Rick Philipenko KKI motorlu ATR 42 tipi uçağın Stony Rapidse gitmek için Fond du Lac’tan kalktığını ancak kalkıştan kısa bir süre sonra Saskatchewan bölgesinde, henüz bilinmeyen bir nedenle düştüğünü duyurmuştu.

Yolculardan 19 yaşındaki Arson Fern Jr, kurtarılamayarak hastanede hayatını kaybetti.

Çarşamba günü müvekkiller adına dava açan avukat Tony Merchant ihmalkarlık olduğunu düşündüklerini söyledi.

İddiaya göre; şirket, boyut ve ağırlık açısından uçak tipine göre çok kısa bir pist kullanarak ve gerekli olan buz çözme ekipmanı almayarak bakım standartlarını ihlal etti.

Ayrıca, çalışanlar uçağa aşırı yükleme yaptı ve kazadan sonra yetkilileri acil olarak uyarmadı.

Kazadan kurtulan yolcular, acı içindeler ve artan tıbbi masraflar ile yaşamdan zevk alamaz hale geldiler.

Yolculardan birisinin kulak misafiri olduğuna göre; bir kabin görevlisi kalkış öncesinde uçağın çok ağır olduğunu, pistin kısa olmasına ve kış koşullarına rağmen pistte buz çözme ekipmanı bulunmadığını söylemiş.

Henüz hiçbir iddia mahkeme kararıyla kanıtlanmadı.

West Wind Aviation’ın iş geliştirme ve kurumsal hizmetler başkan yardımcısı Dennis Baranieski, duruşmanın Çarşamba günü başlatılabileceği duyumuna sahip olduklarını açıkladı ve gerçekleşmesi halinde, hukuki sürece ve durum tespitine saygı duyacaklarını belirtti.

Transportation Safety Board/Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan yetkililer kazayı araştırıyor. Kaza sebebin motor arızası olmadığını söylenmişti, ancak nihai raporun ne zaman tamamlanacağı henüz açıklanmadı.

Öte yandan, West Wind Aviation, çift motorlu diğer ATR42-320 tipi uçaklarını yere indirdi.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.