Fazıl Say’ın İstanbul Havalimanı izlenimi

Fazıl Say’ın İstanbul Havalimanı izlenimi

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, sosyal medya hesabından İstanbul Havalimanı ile ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Fazıl Say, kişisel Instagram hesabından, İstanbul Havalimanı ile ilgili izlenimlerini paylaştı.

“Nacizane fikirlerim şöyle” diyen Say, İstanbul Havalimanı’nın iyi yönlerini şöyle sıraladı:

“Şık yapmışlar, iyi yapmışlar, geleceği düşünmüşler, çok uçuş çok yolcu on yıllarca hepsini kaldırır, büyük, yüksek, kullanışlı, ferah, yüksek teknoloji, iyi bir lounge, hepsi var, bravo, kutlarım…

Bunlar iyi özellikler…”

“BU BÜYÜK SORUNA ÇÖZÜMLER LAZIM”

Say, dünyada çok sayıda havaalanı gördüğünün altını çizerken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Evet de; yürüme mesafeleri çok fazla, 20 dakika, 30 dakika … Hem giden hem gelen yolcu için… Bilmiyorum yaşlı insanlar ne yapacak? Terminaller arası metro gerekecektir, bu kadar uzun yürüme mesafeleri sonuçta yolcuları yıldıran bir unsur olur uzun vadede.

Dünyada en çok havaalanı görmüş insanlardan biriyim, hepsini bilirim… İstanbul Yeni Havaalanı en iyilerinden biridir, ihtiyacı ve THY’nin ihtiyaçlarını da iyi karşılamaktadır kuşkusuz… Ama bu büyük soruna çözümler lazım.”

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Sn.Fazıl Say, herhalde burada mevcut 5 Pier’i ayrı ayrı terminaller olarak değerlendirmekte. Burada yanılıyor. Bunlar bir “bütün” olarak tasarlanmış. Bazı havalimanı terminalleri gibi dairesel, yuvarlak vb. geometride olmadığı için bunların arasında işleyecek raylı sistem de yapılamaz (yapılması zaten proje safhasında dahi düşünülmemiştir!…); yapılacak bir yer, bir boşluk dahi yoktur. Ancak bu terminalin doğusuna inşa edilecek 2. Terminal ile bunun arasında raylı sistem ulaşımı oacaktır. Hava tarafında APM (=Automated People Mover) tarzında, kara tarafında da M11 metro hattı ile… Bunlar dışında kimse daha fazlasını umutlanıp beklemesin. Ama en azından Airport Clinic denilen kuruluşun donanımını ve personelini arttırıp en azından yaşlı/engelli yolculara… Devamını oku »