FAA, THY’NİN AMERİKA’DAKİ EKİP DİNLENME SÜRELERİNİ UZATMAK İSTİYOR…

FAA, THY’NİN AMERİKA’DAKİ EKİP DİNLENME SÜRELERİNİ UZATMAK İSTİYOR…

Airlinehaber’e bugün gelen bir haber de THY’nin Amerika uçuşlarında ki dinlenme sürelerinin 48 saate çıkartılması istendiği iddia ediliyor. FAA kurallarına göre uygun olan bu süre tabii ki onları bağlar.

FAA’nin bu dayatmasını uygulayabileceğini sanmıyorum. Çünkü, THY EASA ve SHGM kurallarına uygun davranıyor.

Olası bir uygulamada THY’de büyük miktarda ekip sıkıntısı yaşanacaktır. Bu nedenle, FAA bu ısrara devam ederse  THY’nin arkasında doğal olarak EASA yer almak durumunda kalacaktır.

Bu olasılık bana Airbus 310 ların ilk Amerika’ya gidişini hatırlattı. THY’nin A310-200 uçağı az yakıt almasının yanı sıra,uçağımız  ETOPS olmadığı için NewYork seferlerini tek bacak yapamazdı. İstanbul-Brüksel-NewYork uçardık.  THY daha sonra aldığı A310-300 uçakları ile bu sorunu çözmüştü. A310-300 ler hem daha çok yakıt alır hem de ETOPS uçuşlara uygundular.

FAA’nin dinlenme sürelerine yönelik yaptığı bu istek bakalım ne sonuç verecek?

 

© AirlineHaber


Geri
Etiketler:

12
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
big senior

2016 ya kadar 4 kare uyguluyorduk ekip sikintisi yoktu.. ciddi anlamda yorgunluk sikinti amerika ucuslari. Elimden gelse murettebat vizesini yirtip atacam. Umarim duzelir.

anonim

gel dar gövde 50 bacak uç

Anonim’e

Hocam burada elestiriyi kendi kendimize yaomamaliyiz. Lufthansa houston’da los angeles’da 48 saat kaliyor. Easa ftl onlara da var konu sendika ile ilgili adamlarin sendikasi sendika. Burada sen diyorsun ki hepimiz olelim hayir hepimiz zinde ve dinlenmis ucalim.

Anonim’e 2

Ankara gitgel ankara yat ankara dan gel ankara gitgel hepsi 10:30 dinlenmeli 3 kare bunu da yaptik yapiyoruz. Bu yapilan dogru degil. Ama sendika nerede? Simdi diyeceksin ki gec havasen e konular degisecek.

Aviator

Sefa Bey,Ucus dinlenme sureleri EASA’da FAA’den daha fazla calisan lehine duzenlenmistir.Tam kapitalist ABD’nin FAA’inde bunun daha iyi oldugunu dusunmek bile hatadir.FAA’de minimum 10 saat dinlenme suresi verilirken EASA’da bu 16 saattir.THY’yi hangi gerekce ile 48 saat icin zorlayacak?Ekiplerin bu uzun ucuslarda fiziki ve metabolik olarak yipranmalari fazla ancak haber de asparagas gibi gorunuyor

Uçak Mühendisi

Bu haberde hata var. New York uçuşları 1988 yılında A310-300’lerle başladı. Hem gidiş hem dönüş Brüksel üzerinden idi. Extra yakıt tankı bulunan JDB, JDC ve JDD uçakları gelince de JFK – IST bacağı aktarmasız yapılıyordu.

Uçak Mühendisi

Yorumu beğenmeyen. Niye beğenmediğini yazsana. Gerçekler dokundu mu?

Kadın kendini anlatmış

Yorumu az önce bende beğendim ancak aynı anda beğenmedi de işaretlendi. Beğenmeyen yok bence forumda teknik bi sorun var bu yorumda böyle oluyor sadece

Qwerty

Uçak mühendisi kardeş valla ben beğendim bana kızma o kişi ben değilim :))

Simitçi

Ne kaprisli mühendismişsin,yorumun beğenilse ne olur beğenilmese ne olur.fani
Şeyler :))he moralin yerine gelecekse bi artı tık da ben yapayım.
Elin mühendisleri uçak tasarlar bizimkiler bebeler gibi mızıklar…

4 kare

En az dört kare olsun bi alışveriş yapamıyoruzzz

Hadi canim

USA de hersey dolarla ve pahali oldugu icin suyu bile ucaktan getiren ekip mi bunu soyluyor?? Komik olmayin en fazla gittiginiz yer nordstorm , onunda da clearance section i:)