F-35

F-35’ler için son imza atıldı! “Yunanistan, ABD tarafından bir yanıt  bekliyor”

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyesi Jim Risch, Amerikan F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satışını onaylayarak Dışişleri Bakanlığı’nın Atina’ya satışını onaylaması için Kongre’ye resmi bir talep gönderilmesini sağladı.

Yetkili, ABD F-35’lerinin satışını onaylamak için gerekli imzaların sonuncusunun ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki Jim Risch tarafından atıldığını açıkladı. “Dışişleri Bakanlığı’nın Yunanistan’a F-35 beşinci nesil savaş uçaklarının satışını onaylaması için Kongre’ye resmi bir talep göndermesinin önünü açtı.

“Yunanistan, ABD tarafından bir yanıt  bekliyor”

Bu yılın Şubat ayında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez (New Jersey’li Demokrat) F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a teslimatını onaylayan belge imzaladığını açıkladı. Yunan TV kanalı EPT1’in o dönemde belirttiği üzere, prosedüre göre, komitenin başkan yardımcısı Cumhuriyetçi Jim Risch’in onayını aldıktan sonra, ABD yönetimi Yunanistan’a F-35 satışını Kongre’ye bildirecek ve savunma sözleşmesinin onaylanması için belirlenen prosedür takip edilecek.

Haziran 2022’de Yunanistan, 20 adet F-35’in, ilave 20 uçak opsiyonuyla birlikte kendisine satışı için talepte bulunmuştu. Yunan hükümeti daha sonra en son uçağın satın alınması için prosedürleri hızlandırma niyetini ifade etti. Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayiotopoulos bu yılın Nisan ayında parlamentoya yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın ABD’ye, işletmelerinin F-35 savaş uçaklarının üretimine katılması için koşullar içeren bir belge gönderdiğini belirtti. Atina F-35’leri 2028’den itibaren teslim almayı bekliyor.

©AirlineHaber.com

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir