F-35’ler Çadırda Kalacak

F-35’ler Çadırda Kalacak

Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri için tedarik edilen ilk üç F-35 Lightning II Norveç Ørland Hava Üssü’ne indi. Edinilen bilgiye göre uçaklar için inşa edilecek hangarlar konusunda bir planlama hatası yapıldı. Uçaklar, 250 milyon dolar değerindeki hangarlar tamamlanmadığı için çadırda tutulacak.

Norveç’in Adresseavisen gazetesine konuşan binbaşı Aage Lyder Longva, çadırın geçici bir çözüm olduğunu belirtti. Longva, 22 adet F-35’in park ettiği 2020 yılında hangarların hazır olacağını kaydetti.Orland Hava Üssü bugüne kadar sivil amaçlı olarak kullanılıyordu ve duvarları güçlendirilmiş hangar burada yok.

C4 Defence’de yer alan habere göre, Norveç Parlamentosu Haziran ayında bu hangarlara gerek olduğunu kabul ederek bütçe ayırdı. Hangarlar sayesinde uçaklar özellikle her an uçuşa hazır tutuluyor. Uçaklara yönelik ilk temel bakım burada yapılıyor, pilotun uçağa rahat binmesi inmesi sağlanıyor, uçaklar olası hava saldırısından korunuyor, Uçağın üzerine mühimmat burada yükleniyor. Norveç yılın en az altı ayını kar altında geçiriyor. Norveç hükümeti, 52 adet F-35 tedarik etmeyi planlıyor. (aksam.com.tr)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.