F-35 uçakları 12 ay içinde Türkiye’ye geliyor

F-35 uçakları 12 ay içinde Türkiye’ye geliyor

Lockheed Martın firması tarafından üretimi yapılan ve Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkenin bir araya gelerek geliştirdiği F-35 taarruz uçaklarının ilkinin Türkiye’ye 12 ay içerisinde teslimatı planlanıyor.

Amerikan Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, Beşinci kuşak F-35 Lightning II’ler performansını dördüncü kuşak savaş uçakları ile aynı maliyete sunuyor. Lockheed Martin’in F-35t test pilotu ve Kanada Silahlı Kuvvetlerinin eski pilotu olan Billie Flyn F-35’leri “bugün uçan bütün uçaklardan daha etkili bir silah” olarak nitelendiriyor.

Türkiye 30’u kesinleşen 100 uçak siparişi vermiş durumda. Türkiye’nin verdiği siparişlerin uçakların F-35B sınıfı STOVL özeliğine sahip olacağı biliniyor. STOVL uçakları uzun bir piste ihtiyaç duymadan kısa mesafede kalkabiliyor ve dikey iniş gerçekleştirebiliyor. Uçaklar ise Türkiye Hava Kuvvetlerinde hali hazırda hizmet veren F-16 pilotlarının 6 haftalık bir eğitimle kullanabilecek.

Yeni nesil F-35 Taarruz Uçakları dikey inip kalkabilme özellikleri sayesinde 2021 yılında hizmete girmesi planlanan ve inşası Tuzla Sedef Tersanesi’nde devam eden çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’da da kullanılabilecek.

F-35 projesine katılan Türk firmalarının kazançlarının 12 milyar dolar olması beklenirken katılan firmalar ve alanları ise alfabetik sıraya göre şu şekilde;

– Alp Havacılık – Gövde yapısı ve iniş takımları
– Aselsan – Elektronik optik hedefleme sistemleri ve hava müdahale kontrolleri
– Ayesas – Füze uzaktan kumanda ara yüzü ve panoramik kokpit görüntüleme sistemi
– Fokker Elmo – F-35’lerin elektrik kablolama ve iç bağlantı sistemleri
– Havelsan – F-35 Eğitim sistemleri
– Kale Havacılık – Gövde yapısı ve bağlantıları ile iniş takımları kilitleme sistemi
– MİKES – Çeşitli parçalar
– Roketsan ve TUBİTAK – SAGE-  F-35 ler tarafından taşınacak SOM-J Füzelerinin geliştirilmesi
– TAI – üretim malzemeleri, gövde kaplamaları, havadan karaya sistemlerin entegrasyonu

(İHA)


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Verilen bilgi eksik/hatalı. Türk Hava Kuvvetleri’nin alacağı uçaklar, normal savaş uçakları gibi pistten kalkan ve piste iniş yapacak olan uçaklardır ve bunların modeli de F-35A’dır. TCG Anadolu’da kullanılabilecek versiyon ise F-35B’dir. Ancak burada “dikine kalkış” teknik olarak doğru ise de uygulamada pek kullanılamayacak bir özelliktir. F-35B’ler de gemilerden kısa bir pistte hareketlenip “ski jump” denilen bir sistemle havalanır. Bunun nedeni de tam dikine kalkışta tüketilecek çok yüksek yakıttır; yakıtın bu kadar çoğunu dikine kalkmak uğruna harcarsanız görev yarıçapınız çok ciddi şekilde azalır. Türk Hava Kuvvetleri için sipariş verilenler F-35A versiyonu, yani STOVL özelliği kesinlikle olmayanlardır. STOVL özellikli F-35B konusunda ne… Devamını oku »