F-35 ‘LERDE PİLOT KASKI SORUNU

F-35 ‘LERDE PİLOT KASKI SORUNU

İnternette dolaşıma sokulan bir video, Amerikan savaş uçaklarını kullanan pilotların kalkış sırasında başlarını tavan kısmına çarptığı, kimisinin ise çarpma sonucunda kasklarını düşürdüğünü gösteriyor. Video, F-35 uçaklarında kusurlara dikkat çekti.

Medyada daha önce yeni nesil Amerikan savaş uçakları F-35’lerin pilot koltuğundaki eksikliklerine ve yakıt tanklarındaki arızalı detaylara dikkat çekilmişti.

Şimdi de Brezilyalı bir internet kullanıcısı, Twitter hesabından paylaştığı videoda, F-35’lerin kalkışı sırasında pilotların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

‘400 BİN DOLARLIK KASK UÇTU’

 

 

JR Vianney adlı kullanıcının video ile birlikte paylaştığı mesajda, “400 bin dolarlık kaskların (pilotun) başından nasıl sıyrıldığına bakınız” ifadeleri yer aldı.

​F-35’lerde kullanılan ve uçuşla ilgili kritik öneme sahip bilgileri gösteren kasklar olmadan uçaktaki pilot, gökyüzündeki durumu net olarak değerlendiremiyor.

F-35’LERİN SERT KALKIŞI MEDYANIN GÖZÜNDEN KAÇMADI

F-35’lerin sert kalkışı, batılı gazetecilerin dikkatlerini de üzerine topladı. Business Insider, gemiden kalkış yapmak için tasarlanan F-35’lerin bu nedenle halen kullanıma alınmadığını bildirdi.

Pentagon tarafından yapılan bir araştırmaya da değinen makale, F-35 pilotlarının uçaktan fırlatma işleminin ardından orta ve yüksek şiddetli baş ağrısından şikâyetçi oldukları hatırlatıldı.

F-35 savaş uçakları, yüksek maliyeti ve kullanımında meydana gelen teknik sorunlardan dolayı uzun süredir tartışmalara neden oluyor. F-35 programı, Amerikalı vergi mükelleflerine 400 milyar dolara mal oldu.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Recep Bat
3 yıl önce

Sert kalkış diyor da uçak gemisi fırlatıyor uçağı. Kafasını vurması gerçekten sorun ama hesap hataları olmuş belli