ESKİ BAŞBAKAN HAVALİMANINDA ‘TRUMP KONTROLÜNE’ TAKILDI

ESKİ BAŞBAKAN HAVALİMANINDA ‘TRUMP KONTROLÜNE’ TAKILDI

Norveç’in eski başbakanlarından Kjell Magne Bondevik önceki gün Washington Havalimanı’nda pasaportundaki İran damgası nedeniyle pasaport kontrolünde alıkonuldu.

Diplomatik pasaport taşıyan Hıristiyan Halk Partili Kjell Magne Bondevik bir saat boyunca pasaport polisi tarafından sorgulandıktan sonra ABD’ye girişine izin verildi.

Kjell Magne Bondevik ABD pasaport kontrolünce durdurulmasını kışkırtıcı olarak değerlendirerek ”Sorgulama bir saat sürdü. Bir saat boyunca İran’a niçin gittiğimi, ABD’ye seyahatimin nedenini sorup durdular. ABD’ye defalarca resmi ziyarette bulunmuş eski bir başbakandan korkmaları için bir neden yoktu.

”Terör korkusunu anlayabiliyorum. Ancak bütün etnik gruplara bu şekilde davranamazsınız. Son on yılda çok şey ileriye gitti. Ancak bu davranış bazı büyük ülkelerin otoriter liderlerce yönetildiğini görmek endişe yaratıyor” diye konuştu.

Bondevik’e, sorgulamasının ardından Trump’ın da katıldığı kilisede yemekli sabah ayin toplantısına katılmak için geldiği ABD’ye girmesine izin verildi.

Trump, imzaladığı kararname ile aralarında İran’ın da olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ye geçici olarak giriş yasağı getirmişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments