EREN BÜLBÜL İÇİN UÇTU

EREN BÜLBÜL İÇİN UÇTU

Türk Hava Yolları’nın MAÇKA isimli rüya uçağı ilk seferinde Şehit Eren Bülbül’ün anısına uçtu.

Türk Hava Yolları’nın filosuna katılan ilk B787-9 (Dreamliner) tipi uçak olan ve Şehit Eren Bülbül’ün anısına MAÇKA ismi verilen rüya uçağın ilk seferinde anlamlı bir uçuşgerçekleştirildi. 8 Temmuz Pazartesi günü saat 10:00’da İstanbul Havalimanı’ndan Trabzon Havalimanı’na gerçekleştirilen TK4900 sefer sayılı özel uçuşa 300 yolcu katıldı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı bu seferde yer almadı.

Rüya uçağın isminin sosyal medya kullanıcıları tarafından belirlenmesi için Türk Hava Yolları twitter hesabında başlatılan ankete yüz binlerce twitter kullanıcısı, ismin Şehit Eren Bülbül’ün adını yaşatması gerektiği yanıtını vermiş, sosyal medyada çığ gibi büyüyen çağrıya kayıtsız kalmayan bayrak taşıyıcı havayolu, Eren Bülbül’ün doğduğu büyüdüğü ve kahramanca şehit olduğu ilçe Maçka’nın ismini rüya uçağa taşımıştı. Maçka isimli rüya uçak, Eren Bülbül’ün anısını dünyanın 120’den fazla ülkesine taşıyacak.

      

Rüya Uçak ‘Maçka’ Hakkında;

Maçka isimli uçak, bayrak taşıyıcı havayolunun Boeing firması ile 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner siparişinin ilk teslimi olma özelliğini taşıyor. Yeni nesil teknoloji ürünü Dreamliner uçağı, Türk Hava Yolları markası için özel oluşturulan yeni kabin tasarımı ile ön plana çıkıyor. Devrim niteliğinde tasarımından güç alan B787-9, yakıt ve işletme maliyetlerinde yeni bir referans noktası oluşturuyor. 14.140 km (7.635 mil) menzile sahip uçak kendi sınıfındaki diğer uçaklarla kıyaslandığında ise havayolu şirketinin koltuk başına büyük oranda yakıt tasarrufu yapmasına olanak sağlayacak.  Daha geniş kabin içi bagaj alanları ve ekstra geniş pencerelere sahip geniş gövdeli uçak, karartılabilir LED pencere sistemleri ile kabine giren ışık üzerinde daha fazla kontrole imkân tanıyor

Tüm yolculara koridor erişimi sunan modern 1-2-1 konfigürasyonlu 30 business sınıfı koltuğu ile Boeing 787-9 Dreamliner, rakipsiz bir uçuş deneyiminin garantisini sunuyor.Ekonomi sınıfında ise Türk tedarikçiler tarafından Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla üretilen koltuklarda; geniş ekranlı HD eğlence sistemi, fonksiyonelliği artırılmış dergi cepliği, 15 cm arkaya yaslanma ve 79 cm diz mesafesi ile Türk Hava Yolları yolcularını keyifli bir uçuş deneyimi bekliyor. Ağustos ayı sonuna kadar 5 adet daha B787-9 tipi uçak bayrak taşıyıcının filosuna katılacak.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments