ERDOĞAN’DAN VİZE KRİZİNE İLİŞKİN YENİ AÇIKLAMA!

ERDOĞAN’DAN VİZE KRİZİNE İLİŞKİN YENİ AÇIKLAMA!

Erdoğan ‘Bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir’ diyerek ABD Büyükelçisi’ni eleştirdi.

Sırbistan’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin, üst düzey yöneticilerin Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir Büyükelçi’nin kalkıp bir karar alması sonra da bunu devletim adına aldım demesi düşündürürücüdür. Eğer durum böyleyse bizim ABD’nin üst düzey yetkilileriyle konuşacak bir şeyimiz yok. Eğer Büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa ABD’deki yetkililerin Büyükelçi’yi görevden alınması gerek. “Sen Türkiye-Amerika ilişkilerini nasıl bozarsın? Sana böyle bir yetkiyi kim verdi?” demek gerekir.

BİRİLERİ KISKANACAK AMA…

“İşadamlarımızın Sırbistan’da yatırım yapmasının yolunu açacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle: Bu adımlar inanıyorum ki, Sırbistan’ın kalkınmasında önemli bir yer tutacak. Aramızdaki ticaret hacmi şu an itibariyle istediğimiz noktada değil. Yıl sonuna kadar 1 milyar doları aşacak ama bu da yeterli değil. En kısa zamanda bunu 3-5 milyar dolara çıkarma şansımız var. Türkiye ve Sırbistan’ın toplam nüfusu 87 milyon civarında. Altyapı, üstyapı ülkelerin olmazsa olmazıdır. Ulaşım altyapısı, köprüler, tüneller, yüksek hızlı trenler ülkeler için çok önemli. Bugün burada 12 anlaşma imzaladık. Novi Pazar’da da 4 anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşmaları yüksek düzeyli stratejik konseyle birlikte yürütmektir. Her yıl toplanmak suretiyle çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Yola çıkarken, 4 tane hedefimiz var dedik. Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Biz bunların dördünün üzerine Türkiye’yi inşaa ettik. Ulaşım ciddi bir başarı. Enerji ciddi bir başarı. Orman ve su işleri ciddi bir başarı. Bununla birlikte dış politikada bunun meyvelerini aldık. Birileri kıskanacaktır. Türkiye-Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenler kıskananlar olacaktır. Bizim onların inadına dayanışmamızı arttırmamız lazım. Onlara kalsan, aç kalsan niye aç kaldın demezler. Kendi başının çaresine bakacaksın. Sırbistan’la, Balkanlar’ın tümündeki olumsuz gelişmeleri çözmek için adımlar atıyoruz. Biz yolumuza bakacağız. Örneğin Belgrad-Sareyova yolunu süratla yapmamız lazım. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolu olmayan, suyu olmayan bir ülke ben medeniyim diyemez. Biz susuzluk içinde yüzüyorduk ama 2040’a kadar bu problemi çözdük.

FETÖ KONUSUNDA VERDİĞİ DESTEĞİ UNUTMAYACAĞIM

Eğitimde, kültürde işbirliğimizi yapacağız. Bu 12 anlaşmayla birlikte, serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesini çok çok önemsiyorum. Tabi ki FETÖ ile mücadelede, değerli dostumun sürdürdüğü desteğini unutmayacağım. Bundan dolayı kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Terör örgütlerine karşı yapılacak işbirliği huzur sağlayacaktır. Bu uluslararası mutabakat büyük önem arz ediyor.

ABD İLE VİZE KRİZİ: BENİM ELÇİM BUNU YAPSA BİR SAAT BİLE TUTMAM

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorununun faili ABD’nin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin, Dışişleri Bakanımızla bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra ‘Bunu devletim adına aldım’ demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse ABD’deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmamalıdır. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız. Sen nasıl Türkiye – ABD ilişkilerini bozarsın. ABD Konsolosluğu’ndaki bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının FETÖ ile bağlantısının tespit edilmesi ve tutuklanması, ardından ikinci bir kişinin daha bulunduğunun anlaşılması İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeyler döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı, bunları buraya kim soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsade etmez. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir devlet deneyimi vardır. Bu büyükelçi veda ziyaretlerinde bulunuyor. Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD’nin bir temsilcisi olarak görmüyorum.

‘VEDA ZİYARETİ İÇİN GELMEK İSTİYOR AMA KABUL ETMİYORUZ’

(ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bas) Veda ziyaretlerinde bulunuyor büyükelçi ve şu anda da bu büyükelçinin, gerek bakanlarımız gerek parlamento başkanımız ve gerekse şahsım, veda ziyaretini de kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Çünkü onu Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz bunu da çok açıkça söyleyeyim.”

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MİNNETTARIZ”

Basın toplantısında konuşan Vuçiç, şunları kaydetti: Fetullah Gülen yandaşları ile bizim kesinlikle işimiz olamaz. Sırbistan her zaman demokratik yolda alınan kararlara saygı duyacak ve aleyhinde çalışmayacak.Türkiye’den gelen yatırımcılar Sırbistan’da yatırımlar yaptılar. Buna çok önem veriyorum. Türk İş adamları yatırım yaptılar. bugün Türk iş adamları geliyor ve Sırbistan’da fabrika açacak.Biz bugün serbest ticaret protokolü imzaladık. Serbest ticaret anlaşması imzaladık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarız. Gıda alanındaki ürünlerin sayısı artacak ve biz aramızdaki ciroyu bir milyara yükseltmek istiyoruz.

“ENERJİ BAKANLARIMIZ GAZ MESELESİNİ KONUŞTULAR”

Bir ilerleme kaydettik. Mısır, kuru erik ve diğer ürünler. Bütün bunlar bizim için önemli. Sırbistan ekonomisini geliştirecek üretim ve ticaret söz konusu.Başka konulara da değindik. Enerji Bakanlarımız gaz meselesini konuştular. ‘2019’dan sonra gaz alanı’ ile ilgili konuşuldu, alt yapı projelerini de konuştuk.

“TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYORUZ”

Türkiye’de çok fazla havalimanı yapılıyor biz de örnek alıyoruz. Sayın Erdoğan’dan rica ettim, bizim Sırbistan’da çok güzel kaplıcalarımız var ama yeteri kadar değerlendirilemedi. Bu kaplıcaları değerlendirmek isterlerse iş adamlarınızı çağırmak istiyorum.Kaplıcadan bizim 96 derece olan suyu kaybediyoruz. Boşa akıyor ve onu değerlendirmeniz için sizi buraya davet ediyorum. Otoban inşaatımız bittikten sonra buna da geçilebilir.

Erdoğan’dan ABD’yi Köşeye Sıkıştıracak Soru: Bu Ajanlar Konsolosluğa Nasıl Sızdı?

ABD ile Türkiye arasındaki vize kriziyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı, bunları buraya kim soktu?” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuçiç açıklama yaptı. ABD ile Türkiye arasındaki vize gerginliğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu? Bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez.” dedi.

ABD İLE VİZE KRİZİ

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorununun faili ABD’nin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin, Dışişleri Bakanımızla bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse ABD’deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmalıdır. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız. Sen nasıl Türkiye – ABD ilişkilerini bozarsın. ABD konsolosluğundaki bir Türkiye Cumhuriyetivatandaşının FETÖ ile bağlantısının tespit edilmesi ve tutuklanması, ardından ikinci bir kişinin daha bulunduğunun anlaşılması İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeyler döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABDBaşkonsolosluğu’na nasıl sızdı, bunları buraya kim soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsade etmez. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir devlet deneyimi vardır. Bu büyükelçi veda ziyaretlerinde bulunuyor. Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD’nin bir temsilcisi olarak görmüyoruz.

TÜRK AKIMI PROJESİ

Bu projenin inşaası devam ediyor. Bu kara tarafında bizim topraklarımızdan Avrupa’ya açılacak. Bunu sayın Putin’le de görüşüyoruz. En kısa zamanda Sırbistan gibi dostlarımıza bu doğalgazın süratla ulaşmasını isteriz. Sayın Putin’in de bu konuda olumlu düşüneceğine inanıyorum.

Novi Pazar, Sırbistan içerisindeki birliğe beraberliğe örnek bir yer. Oradaki kardeşlerimize birlik, beraberlikte rollerini hatırlatacağız. Hiçbir zaman etnik milliyetçilikten yana olmadığımızı hatırlatacağız. Buradaki kardeşlerimizle bunu paylaşacağız.

Kabineyi dün gece havaalanına getirmişti. İlk toplantıyı orada yaptık. Bu tabii aramızdaki muhabbeti gösteriyor. Biz de burada 10 bakanımızla bulunuyoruz. İnanıyorum ki bu ziyaret çok farklı bir temel atma olacak. Hayırlı olsun diyorum.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.