featured

En Gizemli Olayın Sırrı Çözüldü

Hava korsanının gözden kaçırdığı şey 46 yıl sonra ortaya çıktı.
Bir uçağı havadayken kaçırdıktan sonra binlerce doları yanına alarak paraşütle atlayan ve 46 yıldır hiçbir haber alınamayan gizemli adam DB Cooper hakkında önemli bulgular elde edildi.
Tarihler 24 Kasım 1971’i gösterdiğinde ince, uzun boylu bir adam ABD Portland’dan Seattle’a sefer yapan Northwest Airlines uçağına bindi. 36 yolcu taşıyan uçak havalandıktan az sonra kabin memuruna bir kağıda yazdığı mesajı uzattı. Bilet kuponunda adı Dan B. Cooper yazılı yolcunun mesajını okurken gözleri irileşen hostes soluğu kokpitte aldı. Kaptan pilot notu okuduktan sonra heyecan içinde yolcuya isteğini yerine getireceğimizi söyle” talimatını verdi.

Bavulumda bomba var!

Cooper’ın notu kısa ama içeriği dehşetti: ”Bavulumda bomba var. Sizden dört paraşüt, fidye olarak 200 bin dolar nakit istiyorum. Para birimi 20 dolar olacak. Alana indiğimizde isteklerim yerine getirilmezse bombayı patlatacağım.”
Kaptan, kontrol kulesine durumu bildirdikten bir saat sonra Northwest uçağı Seattle’a indi. Cooper’ın talepleri ABD polisi tarafından karşılandı. Paraşütler, bavul içinde 200 bin dolar uçağa teslim edildi. Cooper, olaydan habersiz yolcuların uçağı terketmesine izin verdi. Akabinde kokpit personeli ve hosteslere yeni bir talimat verdi: ”kalkışa hazırlanın, Mexico City’ye gideceğiz” 

İçeriye hava dalgası yayıldı

Uçak akşam saat 20.00 sıralarında havalandıktan sonra Cooper arka bölüme geçip 200 bin doları gövdesine yapışkan bantlarla sardı. Güney istikametinde bir saat geçtikten sonra uçağın arka kesiminden içeriye hava dalgası yayılmaya başladıHostesler galley kapısının açıldığını tespit ettiler. Cooper görünürlerde yoktu ve para bavulu boşalmış, dört paraşütün ikisi zeminde duruyordu. Northwest rotasını değiştirip Reno kenti havalanına acil iniş yaptı.

46 yıldır kimse “Cooper kim” sorusunun cevabını veremiyor

Bomba tehdidiyle uçak kaçırma olaylarının ender görüldüğü 1970’lerde bu olay ülke çapında büyük sansasyon yarattı. FBI Cooper’ın Seattle ile Reno arasında uçaktan paraşütle atladığını bildirdi. Bölgede yoğun araştırmaya rağmen Cooper’ın izine rastlanmadı.
9 Yıl sonra küçük bir çocuk Reno’nun kırsal kesiminde bulduğu rengi kaçmış avuç dolusu 20 dolarları polise getirdi. Yeniden başlayan araştırma da sonuç vermedi.

46 yıl sonra şoke eden bir gelişme yaşandı

Citizen Sleuths adlı bir grup gönüllü  bir araya gelerek olayı çözmeyi amaçladı.

Gönüllüler yüksek teknolojileri kullanarak olayı aydınlatmak isteyince, FBI destek vererek tüm ayrıntıları bu grupla paylaştı. Yapılan araştırmalar sonucunda, 47 yıl öne Cooper’ın uçakta bıraktığı kravat üzerinden çok önemli bilgilere ulaşıldı.

Siyah, JC Penney kravat Cooper’ın 18E No.lu koltuğunda kalmıştı ve bu kravat, adamın kimliğiyle ilgili kesin bir ipucu verdi. Bilim adamları, kravatta saf titanyum da dahil olmak üzere 100.000’den fazla “nadir toprak elementi” parçasını bulmak için güçlü elektron mikroskopu kullandılar.

Elektron mikroskobu ile incelenen kravatta elde edilen bilgiler ışığında Cooper’ın kaçırdığı uçağın üreticisi olan Boeing’de çalıştığı ortaya çıktı. Boeing şirketinin o dönem üzerinde çalıştığı malzemelerden birisinin parçacıkları  Cooper’ın kravatında ortaya çıktı.

Bu gelişme üzerine FBI o dönem Boeing çalışanı olan veya 1971 yıllarında herhangi bir yakını kaybolan herkesten bilgi paylaşımı için yardım istedi.

Davayla ilgili yüzlerce FBI dosyasını yayınladı. Çevrimiçi dergisi True Ink’i bu davayı halka açmayı umut ederek eninde sonunda olayı çözmeye yardımcı oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir