EMIRATES’DEN AÇIKLAMA

EMIRATES’DEN AÇIKLAMA

İtfaiyeci Hayatını Kaybetti

Sağ motorda meydana gelen patlamanın ardından aniden alevler içinde kalan Emirates uçağından yüzlerce kişi mucizevi şekilde kurtuldu.

Yolcuların tahliyesinden sonra patlama ile birlikte alevler içinde kalan uçaktaki 13 yolcunun hafif yaralı olduğu bildirildi. Ancak kurtarma çalışmaları sırasında başkalarının hayatlarını kurtaran bir itfaiyeci öldü.

Boeing 777’den yayılan yoğun alevler ve dalga dalga yükselen dumanlar kısa sürede pisti kapattı. Emirates Havayolları sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, uçakta bulunan 282 yolcunun milliyetlerini duyurdu.

Açıklamada; 5 Türk, 226 Hindistan, 24 birleşik Krallık, 11 Birleşik Arap Emirliği, 6 ABD, 6 Suudi Arabistan, 4 İrlanda, 2 Avustralya, 2 Brezilya, 2 Almanya, 2 Malezya, 2 Tayland, 1 Hırvatistan, 1 Mısır, 1 Bosna Hersek, 1 Lübnan, 1 Filipinler, 1 Güney Afrika, 1 İsviçre, 1 Tunus vatandaşının bulunduğu bildirildi.

Kabin içindeki kargaşa ve paniği gösteren bir video paylaşıldı.

Emirates Havayolları Akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı:

”Dubai, BAE, 3 Ağustos 2016: Emirates Havayolu’na ait EK521 sefer sayılı yolcu uçağında, Dubai Uluslararası Havalimanı’na iniş sırasında yerel saat ile yaklaşık 12:45’te operasyonel bir arıza meydana geldi. Tüm yolcular ve mürettebat Emirates ve Dubai Uluslararası Havalimanı ekiplerinin hızlı müdahalesi ile güvenli bir şekilde uçaktan tahliye edildi.

Hindistan’ın Thiruvananthapuram kentindeki Trivandrum Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Rolls-Royce Trent 800 motorlu A6-EMW seri numaralı Boeing 777-300, 282 yolcu ve 18 mürettebatıyla Dubai’ye gidiyordu.

Emirates Havayolu’2nun filosuna 2003 yılının Mart ayında katılan uçağın kaptan pilotu ve yardımcı pilotunun 7.000 saatin üzerinde uçuş tecrübesi bulunuyor. Emirates, olayın sebebini açıklığa kavuşturmak için yerel makamlarla tam bir işbirliği içerisinde çalışıyor.

Olay sebebiyle Dubai Uluslararası Havalimanı bu öğleden sonra birkaç saatliğine kapatılırken, havalimanından yapılacak bazı uçuşlar iptal edildi, ertelendi veya diğer havalimanlarına yönlendirildi. Dubai Uluslararası Havalimanı’nın yerel saatle 18:30’dan itibaren kademeli olarak tekrar açılması bekleniyor. Emirates Havayolu’nun uçuşları hakkında daha fazla bilgi Emirates web sitesinden ve sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılacak. 3 Ağustos 2016 tarihinde veya daha önce alınmış biletleri bulunan yolcular, biletlerini ücretsiz olarak iptal edebilir veya değiştirebilirler.”

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments