Emirates milyarlarca zarara uğradı. Dubai hükümetinden destek aldı - Airline Haber

Emirates milyarlarca zarara uğradı. Dubai hükümetinden destek aldı

Emirates, Covid-19’un uzun mesafeli seyahatler üzerindeki etkisinin bilançosunu alt üst etmesi nedeniyle Dubai hükümetinden 1,1 milyar ABD doları daha destek aldı.

Havayolu, 31 Mart’ta sona eren yıl için bu hafta 5,5 milyar ABD doları zarar açıklayarak 32 yıldan bu yana ilk yıllık en büyük zararını bildirdi ve gelir %66 düşerek, 8,4 milyar ABD dolarına geriledi. Bir önceki yıl 288 milyon ABD doları kâr etmişti.

Tamamen Dubai hükümetine ait olan Emirates, geçen yıl elde ettiği 2 milyar ABD doları da dahil olmak üzere, hisse hakları karşılığında toplam 3,1 milyar ABD doları tutarında devlet sermayesi aldı.

Bir Emirates temsilcisi Reuters’e verdiği demeçte, yıllık kayıp, havayolunun kaydettiği en büyük kayıptı ve operasyondaki ilk yılı olan 1986’da ve 1988’den sonraki üçüncü kayıptı.

Emirates, Dubai’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 30 yıl boyunca büyük bir uluslararası havacılık merkezine dönüştürmeye yardımcı olan şirketi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Benzer bir iş modeline sahip başka bir Körfez havayolu şirketi olan Qatar Airways , geçen ay sahibi olan Katar hükümetinden 3 milyar ABD doları desteği aldığını açıkladı. Henüz yıllık sonuçlarını açıklamadı.

Emirates, uçuşlardaki koltuklarının bir önceki yılki %78,4’ten yıl içinde %44,3’ünün dolu olduğunu söyledi. Yaklaşık 6.6 milyon yolcu ile 20 yılın en düşük yolcu sayısını taşıdı.

Operasyonlarını 19’unu kargo taşımak için boşaltılan B777 filosuna dayandırdığı için kapasitesini yıllık bazda %82,6 oranında azalttı.

Havayolu, 17 Haziran’da Airline Ratings’e yaptığı açıklamada, 5 adet A380’in daha operasyondan kaldırıldığını ve emekliye ayrılacağını söyledi.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Kokpit’te tek pilot dönemi başlayabilir!

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.