featured

Emirates B777, pisti enlemesine geçen uçak nedeniyle kalkıştan vazgeçti

 

Dubai’den Hindistan Haydarabad’a EK-524 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren A6-EQA tescil isimli Emirates Boeing 777-300 uçağı, Dubai’nin 30R pistinden kalkış için hızlanırken, bir başka Emirates B777 uçağı kuleden izinli olarak aynı pisti enlemesine geçmeye başlamıştı.

Kule, 100 KIAS hızın üzerine çıkan EK-524 ekibine derhal kalkıştan vazgeçmesi (Aborted T/O) talimatı verdi. EK-524, eriştiği yüksek hıza rağmen güvenli bir şekilde yavaşladı ve durdu.

Pisti enlemesine geçen diğer uçağın arkasından N4 taksi yoluna girerek pisti boşalttı.

Kulenin uyanıklığı, hızlı ve doğru müdahalesi ile, 2 büyük uçağın pist üzerinde çarpışarak büyük bir havacılık faciasının yaşanması önlenmiş oldu. Bundan 45 yıl önce, 27 Mart 1977 tarihinde İspanya Tenerife adası havalimanı pisti üzerinde biri Pan American diğeri KLM’e ait iki B747 uçağı çarpışmış ve tam 583 kişi yanarak feci şekilde can vermişti.

Yazarımız Erhan İnanç’ın Dünya Sivil Havacılık Tarihinin bu en ölümcül faciasının analiz yazısını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

SİVİL HAVACILIK TARİHİNİN EN BÜYÜK İNSAN KAYBINA NEDEN OLAN FACİA

Dubai’de olan ne idi?

Dubai’den Hindistan Bangalore’ye EK-568 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştirecek A6-EBY tescilli bir Emirates Boeing 777-300 uçağı, taxi yapıyordu. Kule, Bangalore’ye gidecek EK-568’e M5A taksi yolundan N4’e girip 30R pistini enlemesine geçmesine izin verdi. Bu sırada Haydarabad’a gidecek EK-524, 30R pistinde kalkış rulosuna başlamış ve hızlanmıştı.

İki bağımsız kaynaktan alınan bilgiye göre, Haydarabad’a gidecek EK-524, kule izni alınmadan kalkışa başlamıştı. Bunu gören kule, EK-524’e ‘derhal kalkıştan vazgeç’ talimatı verdi. EK-524, kulenin talimatı ile kalkıştan vazgeçtiğinde, hızı 130 KIAS hıza ulaşmıştı.

EK-568 taxiye devam etti ve pisti geçerek taxi yoluna girdi. Kalkıştan vazgeçen EK-524 ise, pistten ayrılarak taxi yolundan tekrar 30R pistinin bekleme noktasına geldi ve vazgeçilen kalkıştan yaklaşık 30 dakika sonra kalkış yaptı.

Haberde başka bir bilgi yok ama, 130 KIAS gibi yüksek bir hızda kalkıştan vazgeçen ağır uçağın fren üniteleri, hele Dubai sıcağında, 30 dakikada soğuyamaz. Ayrıca, kuleden izin alınmadan kalkış rulesine başlama olayının, “ciddi bir olay” olarak Kaza Araştırma Kurulunda değerlendirileceğini ve Emirates uçuş işletmenin de bir değerlendirme yapacağını sanıyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir