Elektrikli Uçak Konsepti S2 VOLT

Elektrikli Uçak Konsepti S2 VOLT

S2 VTOL elektrikli motoru ve yüksek hızı ile geleceğin uçakların bi tanesi olarak gösteriliyor. S2 VTOL son yayınlanan konseptine baktığımız zaman bizlere uzay gemisini anımsattı.

Teknoloji hızla gelişiyor ve bu gelişmelerden en çok faydalanan sektörlerden biride havacılık. Elektrikli motorların arabalarda yaygınlaşmasının ardından sıra havacılık sektörüne geldi. Artık elektrik motoru ile çalışan uçaklar yapılmaya başlandı ve testleri halen sürmekte. Joby Aviation adlı şirket tarafından üretilen bu uçak, kişisel kullanım amaçlarıyla üretildi. Yani bu demek oluyor ki uçak en fazla 2 kişiyi taşıyabiliyor ve sadece 2 kişiyi taşımasından dolayı oldukça küçük boyutlara sahip. Tamamen elektrikle çalışan S2 VTOL, sahip olduğu toplamda 12 adet pervanesiyle (4 sağ, 4 sol, 4 arka) uçuşunu gerçekleştiriyor. Sabit olmayan ve 90 derece dönüş açısına sahip olan bu özel pervaneler, uçağın bir “uçak” olmasına rağmen helikopter gibi dikey kalkışlar gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Bu da uçağın kişisel kullanım kolaylığını artırıyor elbette.

Saatte 322 kilometre hıza ulaşabilen S2 VTOL, sahip olduğu elektrikli motor sayesinde tek şarj ile360 kilometreye kadar yol katedebiliyor. Uçakta bulunan her pervane kendine özel bir motora sahip. Bu motorlardan birisi veya ikisi devre dışı kalsa da uçak yoluna devam edebiliyor. Binaların üst kısımlarında bulunan helikopter iniş alanlarını sorunsuzca kullanabilen bu uçak, binalardan kalkması nedeniyle inişlerini oldukça sessiz gerçekleştiriyor.

Video:

 

 

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
SKYJET

Bize daha çok süre gerekecek