featured

Electric Alice uçağı, yüksek hızlı taxi testinde önemli bir adım attı

 

İsrailli girişim Eviation, tamamen elektrikli uçağı Alice’i 2019’daki Paris Air Show’da tanıttı ve o zamandan beri ilk uçuşuna doğru ilerliyor. Şirket bu hafta, pistte bazı yüksek hızlı testler yaparak bu dönüm noktasına doğru önemli bir adım attı.

Alice, ilk gördüğümüzden beri bazı tasarım düzeltmelerinden geçen lüks bir elektrikli uçak. Mevcut sürüm, gövdenin arkasında her iki tarafına monte edilmiş bir çift 640 kW gücünde magniX motor kullanıyor ve 814 km (506 mil) menzil ve 407 km/sa (253 mil/sa) seyir hızı sunuyor. 1.130 kg (2.500 lb) taşıma kapasitesiyle, uçakta dokuz yolcu ve iki mürettebat için yer var.

Uçağın bu versiyonu Haziran 2021’de ortaya çıktı ve ilk uçuşun o yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Ancak, işler planlandığı gibi gitmedi, ekip bugün başarılı bir yüksek hızlı taxi koşusunu kutluyor.

Bu taxi testi, kalkışa hazırlanırken uçağın burnunun pistten yukarı çekildiği bir rotasyon testini içeriyordu.

İlgililer, “Elektrikli havacılık için harika bir gün. Yakında Alice’den daha fazlası gelecek!” şirket tweet attı. İlk uçuşun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği konusunda henüz bir bilgi yok. Aşağıdaki taxi testinden video görüntülerine göz atabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir