Ekim’de Almanya’ya Vizeler Kalkıyor

Ekim’de Almanya’ya Vizeler Kalkıyor

Ekonomi Bakanı Elitaş yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin önümüze koyduğu programların hayata geçirilmesiyle muhtemelen Ekim 2016’da Türkiye ile Almanya arasında vizesiz gidiş geliş imkanı sağlanmış olacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Avrupa Birliği’nin önümüze koyduğu çeşitli programların hayata geçirilmesiyle birlikte muhtemelen Ekim 2016’da Türkiye ile Almanya arasında bir vizesiz gidiş geliş imkanı da sağlanmış olacak” dedi.

Almanya’da çeşitli temaslarda bulunan Elitaş, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln kentindeki genel merkezinde vatandaşlara hitap etti. Bakan Elitaş, “Geçen sene TBMM’de kabul ettiğimiz geri kabul anlaşmasıyla ilgili sürecin devamı ve Avrupa Birliği’nin önümüze koyduğu çeşitli programların hayata geçirilmesiyle birlikte muhtemelen Ekim 2016 yılında Türkiye ile Almanya arasında bir vizesiz gidiş geliş imkanı da sağlanmış olacak. Bu da bizim Avrupa’ya entegrasyonumuz konusunda önemli bir gelişmeyi de beraberinde getirmiş olacak” ifadesini kullandı.

Elitaş, İngiltere’nin, bilindiği gibi AB’ye giriş sürecinde Türkiye’ye başından beri olumlu şekilde destek verdiğini aktararak, Almanya’nın da başta Türkiye’yi desteklediğini ancak sonradan sınırlı üyelik gibi konuların ortaya çıkmasının AB sürecini olumsuz etkilediğini kaydetti.

“2015 yılının ikinci yarısı ve 2016 yılının başından itibaren Almanya da AB’ye girişimiz konusunda biraz daha yaklaşımını, görüşlerini değiştirmeye başladı” yorumunu yapan Elitaş, şöyle devam etti:

“Öncesinde Fransa, yine Almanya gibi farklı düşünce içerisindeydi ama gördüğümüz kadarıyla AB’nin büyük ülkeleri, söz sahibi olan ülkeler, etkili olan ülkeler Türkiye’nin AB yolunda gösterdiği faaliyete, attığı adıma ve bu konudaki inançlı davranışa olumlu bir yaklaşımda olacaklarını ümit ediyoruz.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
adanali
4 yıl önce

Dikkat edin unutmayın(muhtemelen) ilk kıvırmalar başladı.yahu sakın inanmayın.ab bizi almak istese bile bizim bu politikacılarımız istemez, o zaman istedikleri gibi at koşturamazlar. O zaman bürokrasi,politika daha şeffaf olacağindan bizim politikacilarin işine gelmez.yani başımızda bu güruh oldukça lütfen güzel halkım gerçwkçi olalım.

Hadi bakalım
4 yıl önce

Hadi bakalım inşallah kalkar bu da AB nin vereceği para gibi olmasın da