Efsane Apollo Astronotu John Young, Hayata Veda Etti

Efsane Apollo Astronotu John Young, Hayata Veda Etti

1972’de ayda yürüyen, NASA’nın uzay programlarında tam üç kez uçmayı başaran, dünyanın yörüngesine sığır eti konservesi ve sandviç götüren NASA astronotu John Young, 87 yaşında hayatını kaybetti.

ABD’nin ilk mekik komutanı olan ve uzaya tam 6 kez giden John Young’un, cuma günü Houston’daki evinde, zatüreye bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. Ulusal havacılık ve Uzay Dairesi sözcüsü Allard Beutel’in e-postayla yaptığı açıklamada, “Altı günlüğüne uzaya giden Young, pnömoniden kaynaklanan komplikasyonları takben Cuma gecesi Houston’daki evinde öldü.” denildi.

Young, iki kez 1960’lı yılların ortalarında, NASA’nın ‘Gemini’ programı sırasında, iki defa Apollon’un Ay misyonlarında ve iki defa da 1980’lerde uzay mekiğiyle uzaya gönderildi. Young NASA’nın üç farklı programda da uçabilen tek astronotuydu. Astronot John Young’ın hikayeleştirilen kariyeri süresince, üç kuşak uzay uçuşu tamamlandı.

NASA yöneticisi Robert Lightfoot yaptığı açıklamada, insanlığın gelecekteki hedeflerine bakarken, onun omuzlarında yükseleceğiz” dedi.

NASA’nın ölüm haberini duyurduğu tweetinde “en deneyimli astronot” olarak tanımlanan Young, ABD uzay ajansındaki 42 yıllık çalışmasının ardından 2004 yılında emekli olmuştu.

Nisan 1972’de, o güne dek yapılan dördüncü uzay uçuşu olan Apollo 16 misyonu, Young’u Ay’a götürdü.

Görev komutanı Charles Duke ile beraber Ay’ın Descartes Highlands bölgesini keşfetti, ay gezginiyle Spook Crater bölgesinde 16 km’den fazla sürüş yaptı ve 200 kilo (90 kg) kaya ve toprak örneği topladı.

2004’te Houston Chronicle’a Ay’daki deneyimini anlatan Young şöyle söylemişti: “Ay yüzeyindeki Dünya’nın altıda biri yerçekimi müthiş keyifli bir şey. Sıfır yerçekiminde olmak gibi değil; sıfır yerçekiminde kalemi bırakıp üç gün boyunca arayabilirsiniz fakat altıda bir yerçekiminde, aşağıya bakarsınız vekalem işte oradadır.”

Young, Mayıs 1969’daki Apollo 10 misyonunda, iki ay sonra Neil Armstrong’un ayda yürüyen ilk insan olacağı tarihi Apollo 11 misyonu için “elbise provası” yaptı. Young ve ekibi, bu misyonu Ay’a ayak basmak dışında her yönüyle gerçekleştirdi.

Young’un beşinci uzay görevi, 1981’de NASA’nın ilk uzay mekiği olan Columbia’nın açılış uçuşunu komuta etmek oldu. 1983’te Spacelab gezisinde Columbia’ya komuta ettiği süre içerisinde altı uzay misyonu gerçekleştiren ilk kişi oldu; mürettebat her zamankinden yüksek performans gösterdi ve 70’den fazla bilimsel deney gerçekleştirildi.

JohnYoung bir daha hiç uzaya gitmedi. Challenger’in patlamasının ardından o yılın başlarında iptal edilen 1986 uçuşuna komuta etmek zorunda kaldı.

Eski ABD Başkanı George H.W. Bush yaptığı açıklamada. John, sadece iyi bir arkadaş değildi, korkusuz bir yurtseverdi. Cesareti ve görevine olan bağlılığı, ulusumuzun kritik bir zamanda keşif ufkunu yeniden kazanmasına yardımcı oldu.”

Young, 24 Eylül 1930’da San Francisco’da dünyaya geldi ve Orlando, Florida’da büyüdü. 1952’de Georgia Teknoloji Enstitüsünün havacılı mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ABD donanmasına girdi ve test pilotu olarak mezun oldu. 1962’de NASA tarafından astronot programı için seçildi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.