EasyJet Pilotu Duyurdu. Uçaktan inene 500 Euro tazminat verilecek

EasyJet Pilotu Duyurdu. Uçaktan inene 500 Euro tazminat verilecek

Pilot uçağın kalkış için çok ağır olduğunu açıkladı

Birkaç saat süren gecikmelerin ardından Lanzarote’den Liverpool’a seyahat eden yolculardan “oldukça ağır bir uçak olduğu için” uçuşlarına binemedikleri için gönüllü olmaları istendi. Lanzarote’nin Arrecife Havaalanı’ndan John Lennon Havaalanı’na yapılacak uçuş, uçağın ağırlığı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendi.

Uçuş takip sistemi uçağın 9.45’te kalkacağını ancak 11.24’e kadar kalkmadığını belirtiyordu. Uçak (6 Temmuz) sabah 3’ten kısa bir süre sonra John Lennon Havalimanı’na vardı. Bir yolcu tarafından ECHO’ya gönderilen videoda uçuş ekibinden birinin kalkışla ilgili endişelerini dile getirdiği görülüyor. Bir ekran görüntüsü, anons yapılırken yolcuların beklediğini gösteriyor.

Pilot anonsunda: “Bu ağır uçak, oldukça kısa bir pistle ve Lanzarote’deki mevcut elverişsiz koşullarla birleştiğinde, uçağın kalkış için çok ağır olduğu anlamına geliyor. İkinci kaptanımla birlikte bu konuda çok deneyimliyiz ve bunu daha önce de yaptık.”

“Güvenlik bir numaralı önceliğimiz olmakla birlikte, mevcut rüzgar koşullarında bu uçağı havaya kaldırmamız mümkün değil. Bir dizi faktör var hava çok sıcak, rüzgar iyi değil, yön iyi değil. Şimdi, bundan sonra ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz ve ben de bunu söylemek için buraya geldim. Operasyon ekibimizle konuştum ve ağır bir uçakla ilgili bir sorunu çözmenin tek yolu onu biraz daha hafifletmektir.

“Mümkünse 20 kadar gönüllüden bu gece Liverpool’a uçmamayı tercih etmelerini rica ediyorum. Gönüllü olmak isteyen olursa teşvik edilecektir. Şu anda easyJet tarafından bize verilen rakam, bu gece uçmamayı tercih eden yolcu başına 500 Euro’ya kadar çıkmaktadır.”

EasyJet sözcüsü ECHO’ya yaptığı açıklamada 19 yolcunun uçuştan ayrılmak için gönüllü olduğunu doğruladı. Sözcü açıklamasında: “easyJet, dün akşam Lanzarote-Liverpool seferini yapan EZY3364 sefer sayılı uçaktaki 19 yolcunun, uçağın hava koşullarına uygun ağırlık limitlerinin üzerinde olması nedeniyle daha sonraki bir uçuşla seyahat etmeye gönüllü olduklarını teyit edebilir.

“Bu tür durumlarda rutin bir operasyonel karardır ve güvenlik nedenleriyle tüm havayolları için ağırlık kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bir uçuşun ağırlık sınırlarını aşması durumunda, yolcularımızdan daha sonraki bir uçuşa ücretsiz olarak transfer olmak için gönüllü olmalarını istiyoruz, bu olayda da böyle oldu ve gönüllülere yönetmelikler doğrultusunda tazminat ödeniyor.

“Yolcularımızın ve mürettebatımızın güvenliği ve refahı her zaman easyJet’in en yüksek önceliğidir.” denildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir