featured

EASA: Türk hava yolu işletmelerindeki bulgu oranı 0,33 e düştü

Hava Aracı Emniyet Denetimlerinde bulgu oranımız 0.33’e düştü…

Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı(EASA) verilerine göre; Türk Havayolu işletmelerine yurt dışında gerçekleştirilen denetimlerdeki bulgu ortalaması 0,33’e geriledi.
Yabancı Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Denetimleri olarak adlandırılan SAFA Programı kapsamında, Türk uçaklarında Avrupa ülkeleri uçaklarından daha az bulguya rastlandı.   Türkiye, Avrupa ülkelerinin 0,50 olan bulgu ortalamasından daha iyi bir seviye olan 0,33’lük bulgu oranı ile önemli bir başarıya imza attı.
SAFA programında Türkiye, Ekim 2016-Ekim 2017 döneminde, ABD, Almanya, İngiltere,  Rusya’dan sonra hava araçlarına en çok denetleme gerçekleştirilen 5. ülke oldu.  Hava araçlarımıza yapılan 527 SAFA denetlemesi ile yurt dışında en fazla denetlenen ülkelerden biri olmasına rağmen Türkiye, bu denetimlerden bulgu oranını düşürerek çıktı.
Türkiye’nin 2010 yılında 0,91 olan bulgu ortalaması, 2011 yılında 0.87’ye, 2012 yılında 0.67’ye kadar gerilemişti.  Avrupa ülkelerinin bulgu ortalaması olan 0,50’den daha iyi bir oran sağlanması hedefi çerçevesinde 2016 yılına gelindiğinde Türkiye, bulgu ortalamasını 0.38’e düşürerek Avrupa’nın en düşük ortalamaya sahip 5.ülkesi oldu. 2017 yılının ilk yarısında bulgu ortalamasını 0.34’e düşürerek 4. sıraya yükselen Türkiye, üçüncü çeyrek sonunda bulgu ortalamasını 0,33 düşürdü.
SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılmaktadır. Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir