Düşen uçakla ilgili kahreden detay

Düşen uçakla ilgili kahreden detay

Endonezya’nın Lion Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 uçağının, geçen yıl kaza yapmasından bir gün önce büyük bir arıza yaşadığı ortaya çıktı. Pilotların uçağı şans eseri kurtardığı belirtiliyor. Kazada 189 kişi ölmüştü.

Dört ay arayla Endonezya ve Etiyopya’da düşen Boeing 737 Max 8 model uçakla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Endonezya’da düşen uçak, kazadan bir dün önce de arıza yaptı.

Amerikan haber sitesi Bloomberg’ün özel haberine göre, Endonezya’daki Lion Havayolları’na ait uçak kaza yaptığı 29 Ekim 2018 gününden önce de bir sorun yaşadı. Pilotlar uçağın kontrolünü kaybetti; uçak, şans eseri kokpitte bulunan ancak uçuşta görevli olmayan üçüncü bir pilot sorunu tespit edip uçağın düşmesini engelledi.
Endonezya’daki soruşturmadan Bloomberg’e sızdırılan bilgilere göre, üçüncü pilot, uçağın kendi otomatik kontrol sisteminde sorun yaşandığını saptadı ve pilotların bu sistemi devre dışı bırakmasını sağladı. Uçak böylece düşmedi. Bloomberg, bu sorunun aynı uçakta bir sonraki gün tekrarlandığını ve düşme sebebinin de buna bağlandığını yazdı.

Lion Air uçağı Cava Denizi’ne çakılmış ve 189 kişi yaşamını yitirmişti. Etiyopya Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 8 ise 10 Mart’ta düşmüş ve 157 kişi ölmüştü. Bu iki kazanın ardından, THY dahil birçok havayolu firması bu uçakları hangara çekti; onlarca ülke de hava sahalarını Boeing 737 Max 8’lere kapattı.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
M. A. Yanç

Bu cidden çok ürkütücü bir bilgi: bir gün öncesinde yaşanan bu olay sıcağı sıcağına (en azından Lion Air havayolunun bünyesinde…) rapor edilip diğer tüm pilotlara duyurulmuyor ve hemen ertesi günü bu 189 ölümlü müessif kaza meydana geliyor?” “Kader böyle imiş…” demek yeterli mi?

am.rika

bu düsen ucaklarda amerikan karşıtı yada onemli düzey kimseler varmiydi acaba . ??? bizimde mühendislerimiz olmemismiydi ucak kazasinda!??? hangi tip uçakti hatırlamıyorum bilen varsa yazabilirse sevinirim.