DÜŞEN RUS UÇAĞIYLA İLGİLİ YENİ AÇIKLAMALAR

DÜŞEN RUS UÇAĞIYLA İLGİLİ YENİ AÇIKLAMALAR

Soçi’den havalandıktan dakikalar sonra düşen uçağın yardım çağrısı bile gönderemediğine dikkat çeken Rus uzmanlar, uçağın düşmeden önce ele geçirilmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Havacılıkta 47 yıllık tecrübesi olan Andreev, “Kalktıktan ve iki dakikalık kısa uçuş yaptıktan sonra uçağın herhangi bir arıza hakkındaki mesaj göndermeden radardan kaybolması, uçakta beklenmedik acil durumun meydana geldiği anlamına geliyor. Ya dışarıdan bir etkiye uğradılar ya da daha önce görmedikleri bir engele çarptılar. TU-154 tipi uçak çok güvenilir bir araç, öylesine düşmüyor” şeklinde konuştu.

DÜŞMEDEN ÖNCE ELE GEÇİRİLMİŞ OLABİLİR

Andreev şöyle devam etti: “Çalıştığım zaman TU-154 tipi uçakların tüm üç motoru bozulduğunda bile indiğini gördüm. Başka bir örnek verecek olursam Taygada’da uzun süre kullanılmamış piste inmesidir. Şimdi dile getirilen direksiyon dengesizliği, belirtilen uçuş pateninden çıkması gibi kaza nedenleri, ekibin yardım çağrısını göndermesine hiç engel olamadı. Demek ki hiç beklenmedik bir şey meydana geldi. Tecrübeme dayanarak bu tür durumların uçağın ele geçirildiğinde mümkün olduğunu söyleyebilirim. Uçağın kayıt donanımının bilgileri %99.99 kaza nedenini açıklayabilir.”

TERÖR SALDIRISI OLMADIĞI AÇIKLANDI

Rusya’ya ait Tu-154 tipi uçağın düşmesini araştıran komisyona başkanlık eden Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, yaptığı açıklamada, uçağın kesin olarak hangi nedenle düştüğü soruşturma sonunda belli olacağını söyledi.

Kazaya ilişkin teknik bir aksaklık veya pilotaj hatası üzerinde durulduğunu ifade eden Sokolov, “Terör eylemi ihtimaller arasında yer almıyor” dedi.

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kızıl Ordu Korosu’nu taşıyan TU-154 tipi uçağın düşmesine yönelik soruşturmanın kapsamına terörü de ekledi. İmdat sinyali dahi gönderemeyen uçağın terör ve sabotaj sonucu düşme ihtimali ülke ve dünya gündeminde tartışılıyor. Uçağın düşmesinden iki gün önce de Rus havacılık dairesinin 21 yolcu uçağına kalkış yasağı getirdiği ortaya çıktı

Kızıl Ordu Korosu’nu taşıyan TU-154 tipi uçağın düşmesinde terör ve sabotaj ihtimali mercek altına alındı. Rusya Savunma Bakanlığı’na ait TU-154 tipi uçak düşmeden iki gün önce, Cuma günü ülkenin havacılık dairesinin havadaki 21 adet Sukhoi Superjet 100 yolcu uçağına kalkış yasağı getirdiği de ortaya çıktı. Gerekçe olarak ise uçaklarda metal yorgunluğu incelemesi yapılacağı belirtildi.

SORUŞTURMAYI GENİŞLETME EMRİ

Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 kişi olmak üzere toplam 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan facia için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, geniş kapsamlı bir araştırma emri verdi. Talimat, Moskova yönetiminin, uçağın düşmesinde terör ihtimaline kapı araladığı şeklinde yorumlanıyor.

 

MOTORLAR DÜZGÜN ÇALIŞIYORDU
İngiliz Daily Express’in haberine göre, Rus hava kuvvetlerinde üst düzey eğitmen pilot olarak görev yapan Binbaşı Andrey Krasnoperov, “Uçağın kalkışta ve irtifa sağlarken radar ekranından kaybolması fazlasıyla şüpheli bir durum. Uçak kalkabiliyorsa, bu, motorların düzgün çalıştığına ve yakıtın normal olduğuna işaret eder” ifadelerini kullandı.

MISIR’DAKİNİ DE ÖNCE REDDETMİŞTİ

Rus yetkililer, 2015 yılının Ekim ayında Mısır’ın Şarm el Şeyh Havaalanı’ndan havalandıktan kısa bir süre sonra düşen uçak için de, İngiliz istihbaratı, kendilerine bulguların o yönde olduğuna dair temel ipuçlarını verene kadar terör ihtimaline inanmayı reddetmişlerdi.

Belaruslular, Karadeniz'e düşen Rus uçağında hayatını kaybedenler için başkent Minsk'teki Rus Büyükelçiliği önüne mum bıraktı

Belaruslular, Karadeniz’e düşen Rus uçağında hayatını kaybedenler için başkent Minsk’teki Rus Büyükelçiliği önüne mum bırakt


KONTROLSÜZ DÖNÜŞLE KARADENİZE ÇAKILDI

Krasnoperov, Mısır’da “Şarm el Şeyh’teki gibi burada da, uçak aniden hız kaybetmiş ve kontrolsüz bir şekilde dönüşe girmiş olabilir. Bu durumda, aşırı bir yükleme ile karşılaşan pilot, hava kontrol merkezine bilgi gönderememiş hatta imdat sinyalini bile çalıştıramamıştır” şeklinde konuştu. 31 Ekim 2015’te 224 kişinin öldüğü uçak kazasından günler sonra açıklama yapan Rus istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov, uçağa bomba konduğunu tespit ettiklerini söylemişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments