Dünyanın üçüncüsü, Türkiye’nin ikincisi Rize-Artvin Havalimanı için karar çıktı.

Dünyanın üçüncüsü, Türkiye’nin ikincisi Rize-Artvin Havalimanı için karar çıktı.

Yüksek Planlama Kurulundan (YPK) Türkiye’nin denize yapılacak ikinci havalimanı için karar çıktı

Rize-Artvin Havalimanı, 12 Mayıs 2014’te fizibilite etüdü imzalamıştı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak.

Deniz üzerinde inşa edilecek, kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek.

Havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin’den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.
Ayrıca zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Koruyucu mendirek tip kesiti ve altyapı kesin proje hazırlık ve İmar Planı çalışmaları başlatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon lira altyapı, 150 milyon lira üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon lira proje tutarı olarak teklif edildi.

2016 yılı yatırım programına alındıktan sonra altyapı ihalesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments