Dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan havalimanı ödüle doymuyor

Dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan havalimanı ödüle doymuyor

Hindistan’ın şehirlerinden biri olan Cochin’de dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan havalimanı, terminal binasının çatılarına güneş panelleri yerleştirilmeye başlandı. Bu çabalar ile büyük başarıya imza atılarak 46.000 güneş paneli yerleştirildi.

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan havalimanı olarak ilk olarak kendi elektriğini üretmeye başladı. Havalimanının kargo hangarlarının yanına yerleştirilen paneller yaklaşık 4000 metrekare alan üzerine kuruldu. Paneller havalimanında 50-60 bin üniteye elektrik sağlıyor ve bu havalimanını çalışır halde tutan cihazların tamamına eşit. 9.3 milyon dolar maliyetli proje 12 MW kurulu güce sahip ve önümüzdeki 25 yıl boyunca 300.000 tonluk karbon salınımını engelleyecek. Elektrik faturası ödemeyen havalimanında, santral yatırım maliyetinin 6 yılda karşılanacağı belirtiliyor.

Havalimanı Genel Müdürü Jose Thomas, “elektrik dağıtım sisteminden tamemen bağımsız olmak istedik” lerini belirtti. Thomas, havalimanlarının güneş panelleri için oldukça yeterli alanlarının olduğuna dikkat çekiyor ve küçük tesislerin tamamen güneş enerjisi ile çalışmalarının çok daha kolay olduğunu ifade ediyor. Cochin havalimanı yeni terminal binası ile artan talebi karşılamak için güneş enerjisi tesisinin kapasitesini artırıyor. 2022 de 100.000 Megawatt enerji üretmeyi belirten yetkililer , bir çok ödüle layık görülen havalimanı, birleşmiş milletlerden aldıkları çevrecilik ödülünün ayrıca kendilerini gururlandırdığını sözlerine ekledi.

© AirlineHaber

Geri

9
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Davıt Can

Nasıl bugünün haberi olur???Çok eski o.

Nalan Özipek

Haber 2016 yılından. Yani çok eski. Türkieyede de Yeşilist Sinem Uğurdağ Kasım 2018’de duyurdu. Siz arşiv haberlerimi yapıyorsunuz?

Nalan Özipek

ONLARIN HATASINI TEKRARLAMIŞSINIZ, BU KADAR BASİT! ÇÜNKÜ BİZLER YEŞİLİST GURUBUNDAYIZ VE BU HABERİ YAYIMLAYALI ÇOK OLDU.

Teknik
Teknik

ilk baskı tarihini görmeden yıllar sonra aynı haber, çok ilginç!

Okur

Türk Hava Yolları bir kez daha lise mezunlarına kapısını açtı..

KARABOGA

Hani yasakti bu is? Pilot beylerin gozlerini aliyormus falan filan…