DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAĞI STRATOLAUNCH

DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAĞI STRATOLAUNCH

Bir futbol sahasından daha büyük kanat açıklığına sahip olan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, hangarından çıkış yaptı. Dev uçak, askeri görevlerde kullanılacak.
Dört yıl süren çalışmaların ardından dünyanın en büyük uçağı hangarından çıkarıldı. Bir futbol sahasından daha büyük kanat açıklığına sahip olan Stratolaunch uçağı, askeri görevlerde kullanılmak üzere tasarlandı.

117 M’LİK KANAT AÇIKLIĞI

226 bin kg ağırlığındaki dev gövdeli uçak, yaklaşık 250 bin kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip.

Mojave çölünde özel olarak tasarlanan 9,593 metrekarelik hangarda üretilen uçak, 117 m’lik kanat açıklığına sahip ve uçuş için Boeing 747 motoruyla güçlendirilmiş.
28 tekerlikli bir sistemle hangardan çıkarılan uçağın, yakıt dolum ve motor çalıştırma testleriyle 2019 yılı için planlanan ilk uçuşuna hazırlık yapılacak.
Askeri görevlerde kullanılacak olan Stratolaunch, roketleri stratosfere taşıma görevini üstlenecek.

Stratolaunch Systems Corp. CEO’su Jean Floyd, yaptığı açıklamada, “Stratolaunch uçağının dünya yörüngesine rahat, güvenilir ve rutin erişim sağlama yolunda önemli bir kilometre taşına ulaştığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. Floyd sözlerine şunları da ekledi: “Son birkaç haftadır uçakları çevreleyen üç katlı iskelet de dahil olmak üzere tüm fabrikasyon altyapısını kaldırdık ve uçağın tüm ağırlığını ilk kez 28 tekerleği üzerine verdik. Zemin testleri, motor çalışmaları gibi tüm testler ilk uçuş için hayati bir adımdı.”
Uçak henüz gerçekte yola çıkmadı, ancak Stratolaunch’ın arkasındaki şirket, 2o19’un başında lansman gösterisini yapmayı umduğunu söyledi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör