Dünyadaki uçan şefler yarışına, Pegasus’da Arda Türkmen ile katıldı

Dünyadaki uçan şefler yarışına, Pegasus’da Arda Türkmen ile katıldı
Havada rekabet bildiğiniz gibi değil. Havayolu şirketleri hizmet kalitesini arttırarak müşteri porföyünü genişletme derdinde. Benzer uçaklar ile hizmet veren havayolu şirketleri yer hizmetleri, 1. sınıf farkları ve yemek gibi ilgi çekici konularla birbirinden farklılaşmaya gidiyor. (Bu arada ben Pegasus’un sahibi Ali Sabancı gibi düşünüyorum. Yemek ve ya diğer hizmetler fiyatın önüne geçemiyor) Hatta bu rekabet öyle derinleşmeye başladı ki ünlü şeflerin yeni adresleri havayolu şirketleri oldu. Gurme menüler ile yolcunun gölüne girmeye çalışan şirket sayısı bir hayli fazla.

6 ay önce 3 Michelin yıldızı bulunan Fransız şef Régis Marcon’u mutfağının başına geçiren Air France’ın öncülük yaptığı akımda peş peşe yeni anlaşmalar imzalandı. Hong Kong’un lüks segmentte hizmet vermeyi son derece başarılı bir şekilde sürdüren havayolu şirketi Cathay Pacific, Mandarin Oriental Hong Kong’dan Uwe Opocensky ve Hyde Park London’dan Dean Yasharian’le anlaştığını duyurdu. Bu iki şefle , fine-dining menü sunmaya başlayan Cathay Pacific bu alanda da rekabete ortak olduğunu gösterdi.
Avustralya’nın Qantas Havayolları henüz ünlü bir şefle anlaşmadı ancak uzman kadrosu menüleri 3 ayda bir değiştiriyor. Herbir mönünün hazırlığı neredeyse bir yılı alıyor.

Qatar Airways ve Singapore Airlines da ünlü şef akımından etkilenen havayolu şirketleri. Her ikisi de gurme damakların iyi tanıdığı isimlerle çalışıyor. Japan Airlines ve Brussel Airlines sundukları mönülerle en ünlü fransız restaurantlarını aratmıyor. Tabii her işin olduğu gibi havada yemek sunmanın da kendine has püf nokları var. Yemeklerin, zeminde sunulana göre çok daha fazla aromalı, baharatlı ve dayanıklı olması gerekiyor.Business ve first class yolcularına sunulan bu yemekler, ekonomi sınıfı uçan yolculara verilmiyor.  Thai Airways, ekonomi uçan yolcularına en iyi yemeği sunan havayolu olarak dikkati çekiyor. Türkiye’de ise bu konuda THY’nin açık üstünlüğü mevcut. En iyi yemekleri Türk Havayolları sunuyor. Atlas ve Pegasus ise lezzet konusunda ikincilik yarışında. Pegasus ünlü şef akımına Türkiye’nin son dönemde en çok ismi duyulan şeflerinden Arda Türkmen ile anlaşarak merhaba dedi.

Yeni akımları kısa sürede benimseyip uygulamaya alan Pegasus mönü konusunda yaratıcı fikirlerle müşterilerine farklı lezzetler sunmaya başladı bile (Pegasus sizi uçurmanın dışında her şeyi ekstra olarak kabul ettiği için bu ikramlar ücrete tabi)