featured

Dünya Sağlık Örgütü, Afganistan’a hava köprüsü kurmayı planlıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tıbbi malzemelerin günler içinde tükeneceği uyarısı yaptığı Afganistan’a insani yardım için bir hava köprüsü kurulabileceğini duyurdu.

DSÖ Bölgesel Acil Durum Direktörü Rick Brennan, malzemelerin Pakistan’ın yardımıyla kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentine ulaştırılmasının gündemde olduğunu kaydetti.

İhtiyaçları “muazzam ve büyüyen” olarak nitelendiren Brennan, hastaneler için travma kitleri ve acil durum malzemelerinin yanı sıra çocuklar arasında kronik yetersiz beslenmeyi tedavi etmek için kullanılan ilaçların öncelikli olduğunu söyledi.

Cenevre’deki bir BM brifingine Mısır’ın başkenti Kahire’den katılan Brennan, “Şu anda güvenlik endişeleri ve diğer bazı operasyonel hususlar nedeniyle, Kabil havaalanı en azından önümüzdeki hafta için bir seçenek olmayacak” ifadesini kullandı.

Brennan, “Şu anda Afganistan’da yaşadığımız sorunlardan biri, işleyen bir sivil havacılık otoritesinin olmaması ama Pakistan ile özellikle Mezar-ı Şerif havaalanı bağlamında çalışıyoruz. Bir kargo uçağını indirmek için adımlar atılabilir” diye konuştu.

Afganistan’a uçmak için sigorta fiyatlarının “daha önce hiç görmediğimiz şekilde fırladığını” belirten Brennan, “Umarım önümüzdeki 48 ila 72 saat içinde havalanacağız.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir